Z Gdyni do Pragi pojedziemy pociągiem?  Pierwsi podróżni mają przejechać tą trasą w przyszłym roku

i

Autor: gdynia.pl

Z Gdyni do Pragi pojedziemy pociągiem? Pierwsi podróżni mają przejechać tą trasą w przyszłym roku

2021-07-26 10:35

České dráhy oraz RegioJet – to czescy przewoźnicy, którzy w najbliższych latach planują utworzyć połączenie kolejowe pomiędzy Gdynią a stolicą Czech – Pragą. Pociągi pojadą m.in. przez czeskie Pardubice i Lichov oraz Wrocław, Poznań i Bydgoszcz. Pierwsi podróżni mają przejechać tą trasą w grudniu 2022 roku.

Czeski, państwowy przewoźnik České dráhy planuje uruchomienie linii R32, czyli połączenia między Pragą a Gdynią. Czesi rozmawiali w tej sprawie również z PKP Intercity oraz polskim Ministerstwem Infrastruktury. Teraz projekt, jak czytamy na stronie Gdynia.pl, nabiera realnych kształtów. Ministerstwo Transportu przy rządzie Republiki Czeskiej potwierdziło zamiar uruchomienia takiego połączenia.

"Przygotowania do uruchomienia nowej linii R32 przebiegają zgodnie z oczekiwaniami. Wstępne zawiadomienie zostało już opublikowane [w Europejskim Biuletynie Zamówień Publicznych – dop. red.]. Projekt ma wystartować w grudniu 2023 roku. Planujemy przydzielić to połączenie przewoźnikowi České dráhy"

– powiedział František Jemelka, rzecznik Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej.

Jak się okazuje, České dráhy to nie jedyny tamtejszy przewoźnik, który planuje uruchomić kolejowe połączenie z Gdynią. Na tę samą trasę wyjadą również pociągi RegioJet. Firma jest znana z prowadzenia przewozów zarówno kolejowych, jak i autobusowych i to zarówno wewnątrz Czech, jak i poza granicami tego państwa. Pociągi RegioJet łączą m.in. Pragę z Bratysławą czy Wiedniem. Teraz przewoźnik chce umożliwić przejazd ze stolicy Czech nad polskie morze, właśnie do Gdyni.

Polska jest obecnie jednym z naszych priorytetów. Przyglądamy się tym trasom, na których według nas pociągi mogą być obsługiwane w trybie open access – mówi Alešl Ondrůj, rzecznik RegioJet.

Czeski przewoźnik chce uruchomić połączenie w grudniu 2022 roku. Jak wynika z dokumentów złożonych w czeskim UPDI, czyli Urzędzie Dostępu do Infrastruktury Transportowej, pociągi będą kursować dwa razy dziennie. Według założeń z Gdyni mają wyruszać o godz. 8:49 i 12:49, by wieczorem dojechać do Pragi – odpowiednio o godz. 18:10 i 22:20. Z kolei z czeskiej stolicy do wyboru będą kursy o godz. 6:55 lub 10:55. Jadąc nimi, podróżni dotrą do Gdyni odpowiednio o godz. 16:20 lub 20:20.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 23.07.2021
Źródło: Z Gdyni do Pragi pojedziemy pociągiem? Pierwsi podróżni mają przejechać tą trasą w przyszłym roku