łąka

i

Autor: pixabay.com

Zamiast trawników – łąki kwietne. W Gdańsku powstanie kolejnych siedem

2021-05-28 7:34

Wzbogacają ekosystem i przyczyniają się do zwiększenia poziomu tlenu w miastach. Do końca maja powstanie w Gdańsku siedem nowych łąk kwietnych. Polne kwiaty pojawią się m.in. w Parku Uphagena czy przy ulicy Goplańskiej. Jak informuje Magdalena Kiljan z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - koszt przygotowania i wysiewu łąk to prawie 43 tys. zł.

Łąki kwietne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu miastach Polski, a nawet trend w zarządzaniu zielenią miejską –

"Oprócz ciekawych walorów wizualnych przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza. Rośliny łąkowe mają dłuższy i bardziej rozwinięty system korzeniowy niż trawa. Dzięki temu podczas deszczy, nawet tych bardzo ulewnych, absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w okresach bezdeszczowych, więc nie wymagają podlewania"

mówi Magdalena Kiljan z gdańskiego ZDiZ-u.

Polne kwiaty to także spora oszczędność czasu i energii. – Nie wymagają regularnego koszenia oraz nawożenia – tłumaczy przedstawicielka ZDiZ-u.

To nie będą pierwsze łąki kwietne w Gdańsku.  Na przestrzeni ostatnich lat na ternie Gdańska powstało siedem łąk kwietnych m.in. vis a vis Teatru Szekspirowskiego, w Parku Reagana czy rejonie przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej.

Łączna powierzchnia łąk kwietnych w Gdańsku wyniesie tego lata ponad 10 tys. metrów kwadratowych.  

Na Dworcu w Poznaniu rozdawano łąki kwietne. Wszystko w trosce o pszczoły!
Źródło: Zamiast trawników – łąki kwietne. W Gdańsku powstanie kolejnych siedem