elektrobus ZKM Gdynia

i

Autor: Marcin Gromadzki / gdynia.pl

Znaczące zmiany w funkcjonowaniu ZKM Gdynia. Gdańsk żadnych cięć nie planuje

2022-01-27 18:00

Zmniejszenie częstotliwości kursowania większości linii trolejbusowych oraz likwidacja części kursów autobusowych. Od 1ego lutego w sieci ZKM Gdynia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy. Zmiany podyktowane są między innymi wprowadzeniem do eksploatacji elektrobusów, które pojawią się na ulicach miasta za kilka tygodni.

- Drugi aspekt to jest kwestia racjonalizacji naszej oferty przewozowej. W okresie pandemii mniej pasażerów koszysta z komunikacji miejskiej no i chcemy tą nasza ofertę, tą podaż, dopasować do tego, jak mieszkańcy w okresie pandemii przemieszczają się. Uwzględniamy zwłaszcza zmniejszający się popyt na usługi przewozowe i nasze malejące dochody - tłumaczy Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Społecznicy ostro komentują decyzję ZKM. Ich zdaniem pandemia nie jest żadnym tłumaczeniem. - Trend zwijania się komunikacji miejskiej trwa w Gdyni od 16 lat - mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.

- Co się dzieje: miasto ogranicza wydatki na komunikację zbiorową. Zasada jest prosta. Z powodów finansowych przycina się liczbę kursów. Po chwili odpływają pasażerowie, ponieważ jest coraz mniej kursów. Gdy poodpływają pasażerowie, miasto ma alibi, żeby jeszcze bardziej przyciąć kursy i tak dalej, i tak dalej - dodaje Piesiewicz.

ZTM Gdańsk nie planuje wprowadzenia podobnych rozwiązań. - Nie szykujemy żadnych cięć, Miasto Gdańsk od kilku lat sukcesywnie zwiększa środki finansowe na pracę przewozową - mówi dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski. Przypomina też, że w 2020 r. rozszerzona została oferta o możliwość korzystania przez Pasażerów autobusów i tramwajów także z kolei (na jednym wspólnym bilecie w granicach Gdańska). Pasażerowie, którzy mają imienny bilet okresowy ZTM obowiązujący w strefie Gdańsk oraz Gdańską Kartę Mieszkańca ze zdjęciem mogą korzystać na terenie miasta, oprócz autobusów i tramwajów, również z pociągów SKM i POLREGIO.

- W ostatnim czasie przedłużyliśmy trasę linii autobusowej 120, dzięki czemu bezpośredni dostęp do Portu Lotniczego Gdańsk zyskali mieszkańcy południowych dzielnic miasta - dodaje Zomkowski. - Przewidujemy też dalszy rozwój sieci tramwajowej, zwłaszcza po uruchomieniu w 2023 roku budowanej obecnie trasy Nowa Warszawska. Szczegóły zmian w gdańskiej komunikacji miejskiej zostaną zakomunikowane w najbliższej przyszłości - zapowiada dyrektor ZTM w Gdańsku.

Źródło: Znaczące zmiany w funkcjonowaniu ZKM Gdynia. Gdańsk żadnych cięć nie planuje