Bydgoszczanie kłamią na potęgę! W jakim celu bierzemy L4? ZUS prześwietlił chorych

i

Autor: Pixabay Bydgoszczanie kłamią na potęgę! W jakim celu bierzemy L4? ZUS prześwietlił "chorych"

Zwolnienie Lekarskie 2022. Szykują się SPORE zmiany w tym krótsze L4!

2021-11-29 9:20

Nowa ustawa zasiłkowa od 1 stycznia 2022 roku. Przepisy dotyczące przebywania na płatnym zwolnieniu chorobowym zostaną zaostrzone. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł pozbawić Cię pieniędzy, nawet jeśli zachorujesz jeszcze w tym roku. Co dokłądnie się zmieni?

O ile w poprzednim roku – głównie ze względu na wybuch pandemii koronawirusa – kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS została niemal całkowicie zahamowana, o tyle już w I półroczu 2021 r. organ rentowy przeprowadził najwięcej weryfikacji L4 od początku wybuchu pandemii. Jak czytamy na stronie bezprawnik.pl, z jednej strony ZUS sprawdza prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, z drugiej – wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez samych pracowników. Oznacza to, że Zakład bada zarówno to, czy osoba przebywająca na L4 faktycznie jest chora (i czy lekarz miał podstawy do wystawienia zwolnienia) jak i to, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z celem. Czyli – czy w tym okresie nie pracuje zarobkowo lub czy np. nie opuszcza domu (jeśli na zwolnieniu zostało zaznaczone, że nie może tego robić).

Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych informuje także o zmianach, jakie zajdą od przyszłego roku w przyznawaniu zasiłku chorobowego. Jedną z nich, o których czytamy na stronie zageta.pl, będzie modyfikacja dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, którym są objęte m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarcza.

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli otrzymać L4 nawet jeśli nie opłacą składek w terminie. "Nie będą już musieli składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Co roku ZUS otrzymywał ponad 150 tys. takich wniosków" - informuje zakład.

Obecnie przebywanie na długim zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia jest możliwe przez 182 dni w roku (z wyjątkiem ciąży i osób chorych na gruźlicę). Po zapowiedzianych już zmianach ten okres ma zostać skrócony do 91 dni. Jedynym wciąż tak samo chronionym przypadkiem pozostaną osoby, którym przysługuje 270 dni (gruźlica i ciąża).

Ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich w 2022 – koniec nadużyć?

Zapowiedziane zmiany w zwolnieniach lekarskich w 2022 roku będą dotyczyły też osób wykorzystujących pewną lukę prawną. Do tej pory można było powrócić ze zwolnienia trwającego ponad 180 dni na jeden dzień i ponownie udać się na długotrwałe l4 w związku z innym schorzeniem. 

Już od stycznia 2022 roku takie wykorzystywanie przepisów ma zostać utrudnione. Od tej pory między długotrwałymi zwolnieniami będzie obowiązywał okres wyczekiwania wynoszący aż 60 dni. Po powrocie z półrocznego zwolnienia trzeba będzie odczekać dwa miesiące, aby ponownie udać się na l4.

M jak mama - Jak przetrwać okres dojrzewania dziecka?
Źródło: Zwolnienie Lekarskie 2022. Szykują się SPORE zmiany. Będą REWOLUCJE w L4!