Wycinka w Lesie Kabackim
Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego to jeden z największych warszawskich parków leśnych. Będąca jednocześnie rezerwatem przyrody ostoja natury jest dla warszawiaków i warszawianek miejscem, w którym mogą z dala od zgiełku przebywać wśród fauny i flory. Las położony w południowej części Warszawy (na terenie Ursynowa i częściowo Wilanowa) wkrótce może się jednak zmienić nie do poznania. Mieszkańcy i mieszkanki obawiają się trwającej tam wycinki, która ich zdaniem zmienia Las Kabacki w wykarczowane, puste przestrzenie pełne jedynie bali gotowych do wywiezienia. Potwierdzają to zdjęcia ukazujące łyse polany poznaczone bruzdami od kół ciągników i stosy ściętych drzew. Zobaczycie je w poniższej galerii.
Lasy Miejskie - "Przebudowa drzewostanu"
Wycinkę prowadzą Lasy Miejskie Warszawa na podstawie Planu Ochrony Rezerwatu Przyrody „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego”. Jeszcze we wrześniu 2020 na ich stronie internetowej pojawił się komunikat o planowanej wycince w okresie jesienno-zimowym w 2020 r. LMW informują, że jest to przebudowa drzewostanu. Oznacza to, że prowadzone będą również nasadzenia nowych drzew. Coroczne okresowe wycinki i prace na terenie lasu (w każdym sezonie w okresie listopad - luty) mają trwać do do 2036 r. Obejmują:
- Usuwanie (przerzedzenia) nadwyżki sosen
- Usuwanie brzóz
- Usuwanie dębów czerwonych
- Rębnie gniazdowe (cięcia na niewielkich powierzchniach wewnątrz drzewostanu, tzw. gniazdach) oraz nasadzenia dębów szypułkowych, lip i jaworów
Przebudowa drzewostanu na terenie rezerwatu przyrody „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego”, cięcia przebudowy wykonywane będą na podstawie wskazań Planu Ochrony Rezerwatu Przyrody „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego” - czytamy w komunikacie Lasów Miejskich
Polecany artykuł:
Mieszkańcy spotkają się z leśnikami - konfrontacja poglądów 5 lipca
Mieszkańcy widzą w działaniach Lasów Miejskich zbyt intensywnie i inwazyjnie prowadzona przebudowa drzewostanu. Stąd mobilizacja miejskich aktywistów i aktywistek, którzy chcą zatrzymania "chaotycznego, niekontrolowanego i zbyt ostrego cięcia" w warszawskim lesie. W tej sprawie powstała petycja, pod którą podpisało się do tej pory ponad 1200 osób. Działania najwyraźniej zaczęły przynosić skutki. Udało się bowiem zaplanować spotkanie z leśnikami. Ma to być konfrontacja poglądów, podczas której obie strony przedstawią swoje racje. Wszystko ma się odbyć w poniedziałek, 5 lipca, przy leśniczówce u zbiegu ulic Leśnej i Moczydłowskiej w Warszawie o godzinie 18:00. Sprawa najprawdopodobniej będzie miała ciąg dalszy.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: