Czarna Walentynka dla Rafała Trzaskowskiego

i

Autor: fot. Alina Makarczuk Czarna Walentynka dla Rafała Trzaskowskiego

Czarna Walentynka dla Trzaskowskiego! "Nie warto trwać w toksycznych związkach"

2022-02-14 15:53

Czarną Walentynkę dostał 14. lutego prezydent Warszawy. Ten anty-prezent dla Rafała Trzaskowskiego od aktywistów z Miasto Jest Nasze, polityków Lewicy i partii Razem to symbol smogu w stolicy. W poniedziałek odbyło się zgromadzenie przed stołecznym ratuszem, którego celem było przekazanie władzom miasta komunikatu: "nie warto trwać w toksycznych związkach". Przedstawiono 7 postulatów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Daria szykuje się do walki o Eurowizję i ocenia swoich rywali!

Prezydent Warszawy dostał CZARNĄ WALENTYNKĘ

W całym kraju z powodu złego stanu powietrza umiera każdego roku 50 tysięcy Polek i Polaków. Czarna walentynka dla Rafała Trzaskowskiego to symbol smogu w Warszawie. - Nie warto trwać w toksycznych związkach. Nie możemy się godzić na bierną politykę klimatyczną i bezradność Warszawy - mówili w poniedziałek, 14. lutego Aktywiści z Miasto Jest Nasze i politycy Lewicy. Podczas wspólnego zgromadzenia przedstawili 7 postulatów dla władz Warszawy:

  1. strefa śródmiejska tempo 30;
  2. mapa drogowa dla strefy czystego transportu;
  3. centralne ogrzewanie dla wszystkich;
  4. niezwłoczna likwidacja "kopciuchów";
  5. priorytet dla transportu publicznego;
  6. normy WHO alarmowania o smogu;
  7. czyste powietrze bez wykluczenia.

- Jest już o wiele za późno na wiele działań. Ale te siedem działań da się zrobić bez wielkich kosztów, bez wsparcia rządu centralnego, w miastach - mówił jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń. - 1. stycznia 2023 roku z Warszawy mają zniknąć wszystkie niespełniające norm emisyjnych piece. Tymczasem w Warszawie mamy dziś 11 tys. takich pieców. Nie wiem, jak ratusz chce się z tym wyrobić, patrząc na wolne tempo wymiany kopciuchów. Musimy przyspieszyć - mówi radny Marek Szolc.

Miasto zapowiada, że zapozna się z tymi postulatami. - Wymiana pieców konsekwentnie postępuje. Zawsze można dyskutować, czy ten proces jest za szybki czy za wolny. Jak wpłyną do nas te postulaty to oczywiście się z nimi zapoznamy - odpowiada na zarzuty wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Prezydent Warszawy zaapelował też o wzmocnienie mazowieckiej uchwały antysmogowej i podtrzymał poparcie dla wdrożenia od IV kwartału przyszłego roku zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania na terenie stolicy. Jeszcze w tym roku ratusz przygotuje plan wytyczenia w Warszawie strefy wolnej od starych samochodów z silnikami diesla.​

Czytaj dalej: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski leci do Kijowa. Jaki jest cel wizyty?

QUIZ: Miłość i walentynki w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Najczęstszy prezent walentynkowy w PRL:
Źródło: Czarna Walentynka dla Trzaskowskiego! "Nie warto trwać w toksycznych związkach"