Pokłosie Turowa
Dokładnie tydzień temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakazał pracy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Turowie. Powodem miało być ubywanie wód gruntowych po czeskiej stronie granicy. PGE co prawda nie zdecydowała się na zawieszenie pracy, ale kilka tysięcy osób zatrudnionych w kopalni i zależnej od niej elektrowni stanęło przed widmem utraty pracy właściwie z dnia na dzień.To także z myślą o nich protestowali uczestnicy strajku.
- Nadal nie przedstawiono planu tego, jak dojść do odejścia od węgla. Sytuacja taka, jak wydarzyła się ostatnio w Turowie, może być jedną z pierwszych takich sytuacji. Bez przemyślanego planu będziemy zmuszani przez zewnętrzne podmioty do przeprowadzenia transformacji. Naszą rolą jest ją zaplanować i zrobić w sposób przemyślany - mówiła Nawojka Ciborska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
- Musimy wyznaczyć datę odejścia od węgla tak, aby osoby, które pracują w tym sektorze, mogły sobie wszystko zaplanować i wiedziały, co je czeka - dodał Tytus Kiszka z warszawskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - To, co robi PGE przeczy sprawiedliwej transformacji. Oni nie chcą jej planować.
Młodzi skandowali takie hasła, jak "sprawiedliwa transformacja" czy "Jaki macie z nami problem? Węgiel nie jest dla nas dobry!".
Rząd robi za mało
Protest odbył się co prawda przed siedzibą PGE, ale swoimi postulatami młodzi chcieli też wywrzeć presję na rządzących. - Żaden z rządów na świecie nie spełnia na bieżąco wymagań klimatycznych, ale polska polityka klimatyczna jest bardzo w tyle - mówiła Nawojka Ciborska. Młodzi aktywiści podkreślali też, że na wydobyciu węgla cierpią wszyscy, bo tracą na tym chociażby plony i rolnicy, gdyż zmniejszane są zasoby wód gruntowych.
Polecany artykuł:
Co dalej z węglem w Polsce?
PGE odpiera zarzuty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Jak mówią przedstawiciele spółki - już jesienią opublikowali plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
"PGE Polska Grupa Energetyczna jesienią opublikowała strategię Grupy PGE do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. Jako jedna z pierwszych firm sektora energetycznego PGE ogłosiła plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Konsekwentnie realizujemy ten plan poprzez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Szczególnie intensywnie pracujemy nad projektem budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do 2030 r. Grupa PGE wybuduje 2,5 GW nowych mocy w morskich elektrowniach wiatrowych, 3 GW w fotowoltaice oraz rozbuduje portfel lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW. Wielkoskalowym projektom będzie towarzyszyć program magazynowania energii na co najmniej 0,8 GW, co pozwoli na wsparcie bezpiecznej i elastycznej pracy systemu elektroenergetycznego. "- czytamy w komentarzu PGE S.A.
28 maja przedstawiciele rządu i górniczych związków zawodowych podpisali umowę społeczną o wygaszeniu kopalni. Według niej, górnicy mają otrzymać ustawowe gwarancje pracy do emerytury lub osłony socjalne czyli tzw. urlopy przedemerytalne.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: "Sprawiedliwa transformacja" przed siedzibą PGE - protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego