Nowy zasiłek "Babcia plus". Skorzystają także młodzi! Na czym polega nowy program rządu?

2021-04-22 12:27 nm
babcia
Autor: Pixaby Nowy zasiłek "Babcia plus". Czym jest? Ile wyniesie?

Zasiłek "Babcia Plus": to nowy pomysł rządu. Na czym miałby polegać? To kolejna propozycja rządu. Nowy zasiłek skierowany jest do seniorów. Skorzystają jednak z niego także młodsze pokolenia. Czym jest zasiłek "Babcia plus"? Ile miałby wynosić? Sprawdźcie w naszym materiale.

Nowy zasiłek "Babcia plus". Czym jest? Będzie częścią Nowego Ładu?

O nowym zasiłku "Babcia plus" wspominano już wcześniej. Teraz ten temat powraca. Jest on związany z Nowym Ładem, do którego wprowadzania od dłuższego czasu przygotowuje się już rząd. Zasiłek "Babcia Plus" sprawdza się na Węgrzech. Teraz miałby być wprowadzony również w Polsce. Chodzi o rozwój polityki prorodzinnej w naszym kraju.

Zasiłek "Babcia Plus" przeznaczony byłby dla seniorów. Jak to działa na Węgrzech? Dziadkowie, którzy zdecydują się zaopiekować wnukami (w wieku 1-3) uzyskują odpowiednie świadczenia. Gdy mama wraca do pracy, może wtedy przekazać swój zasiłek na babcię lub dziadka. Co ważne, zasiłku nie można łączyć z emeryturą lub pracą.

Raport z anteny 22.04, godz.10

Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego - powiedziała w jednym z wywiadów Marlena Maląg.

"Babcia Plus": ile wyniesie? Kiedy mógłby zostać wprowadzony?

Ile wyniesie zasiłek "Babcia Plus"? Tego, póki co nie wiadomo. To na razie plany ministerstwa rodziny. Na Węgrzech zasiłek "Babcia plus" wyliczany jest na podstawie wysokości pensji rodzica - maksymalnie może wynieść 3000 zł miesięcznie.

Nie określono także, kiedy zasiłek "Babcia plus" mógłby zostać wprowadzony. Wciąż bowiem nie ma terminu ogłoszenia Nowego Ładu. Oficjalna data przedstawienia programu została przełożona.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Źródło: Nowy zasiłek "Babcia plus". Skorzystają także młodzi! Na czym polega nowy program rządu?
Nasi Partnerzy polecają