Polska - Rosja

i

Autor: CyfraSport Polska - Rosja

Baraże MŚ 2022: FIFA zmusi Polskę do gry z Rosją w CZERWCU?

2022-03-07 13:35

Co z meczem Polska – Rosja? Na odpowiedź na to pytanie czekają nie tylko kibice, dziennikarze, a nawet związkowcy. Do tej pory Polski Związek Piłki Nożnej nie otrzymał decyzji od światowej federacji FIFA. Ta czeka i milczy, a media donoszą o nowych scenariuszach na mecz z Rosją, bo możliwe, że ten mimo wszystko się odbędzie. Przypomnijmy, że decyzja miała zapaść do końca ubiegłego tygodnia.

Polski Związek Piłki Nożnej od początku wojny w Ukrainie jasno określił swoje stanowisko wobec meczu z reprezentacją Rosji. W ślad za polskim związkiem poszły inne. Łącznie kilkanaście państw zapowiedziało, że nie zagra z Rosjanami i potępiło zbrojną agresję na naszych wschodnich sąsiadów. FIFA też sprzeciwiła się agresji, zawieszając rosyjskie drużyny i zakazującym im gry w jakichkolwiek rozgrywkach. Tak było 28 lutego, a od tamtej pory nie zapadła żadna decyzja, która podtrzymałaby stanowisko światowej federacji. Wręcz przeciwnie, milczenie i zwlekanie z dalszymi decyzjami sprawia, że FIFA kompromituje się, a media donoszą o nowych „pomysłach”, które wskazują, że mimo jasnych sprzeciwów mecz Polski z Rosją może się odbyć, np. w czerwcu.

CZYTAJ TAKŻE: Baraże MŚ 2022: Polska jednak zagra z Rosją? Szanse niewielkie, ale to możliwe

Co z meczem Polska – Rosja? Rosyjska federacja odwołała się do CAS

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że FIFA czeka na przyznanie Polsce walkowera, dzięki czemu zagralibyśmy w finale baraży ze zwycięzca meczu Szwecja-Czechy. FIFA czeka, bo Rosjanie odwołali się do CAS, czyli Sportowego Sądu Arbitrażowego.

- RFU (rosyjska federacja – przyp.) uważa, że FIFA i UEFA nie miały podstawy prawnej przy podejmowaniu decyzji o zawieszeniu rosyjskich drużyn. Naruszono podstawowe prawa RFU jako członka FIFA i UEFA, w tym prawo do udziału w zawodach. Ponadto decyzja o wycofaniu drużyny narodowej z kwalifikacji do mistrzostw świata 2022 została podjęta pod presją bezpośrednich rywali w play-offach, co naruszyło zasadę sportu i zasady fair play – argumentowała Rosja.

Co z meczem Polska – Rosja? Mecz przełożony na czerwiec?

Czy decyzja CAS wpłynie na rozwój wydarzeń? Tego jeszcze nie wiemy. Jak donosi dziennikarz Sebastian Staszewski z Interii FIFA czeka i obmyśla plan, który będzie korzystny dla Rosji. To między innymi przełożenie całej ścieżki B baraży z marca na czerwiec. To wpłynęłoby także na reprezentacje Szwecji i Czech.

- Żenady w wykonaniu FIFA ciąg dalszy? Na Ukrainie Rosjanie mordują cywili, a w Zurychu postanowili grać na czas i poszukać rozwiązania, żeby nie ukarać Rosjan walkowerem. Jeden z pomysłów to przełożenie meczów barażowych naszej ścieżki B na czerwiec. To jakiś absurd – pisze dziennikarz na Twitterze.

Czy warto pomagać? (Ukraina)
Sonda
Czy bojkot meczu Polska - Rosja to dobry pomysł?
Źródło: Baraże MŚ 2022: FIFA zmusi Polskę do gry z Rosją w CZERWCU?