Lockdown

i

Autor: pixabay.com Lockdown

Będzie kolejny lockdown w Polsce? Minister Zdrowia przewiduje wzrost zakażeń

2021-07-16 9:49

Poprawiająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoliła na zniesienie lockdownu, który był potężnym ciosem dla gospodarki oraz mieszkańców i mieszkanek Kraju. Niestety w najbliższych dniach lipca możliwy jest wzrost zakażeń. Czy wpłynie to na podjęcie decyzji o wprowadzeniu kolejnego lockdownu?

Będzie kolejny lockdown w Polsce? Takie pytanie można sobie zadawać po zapoznaniu się z informacjami, jakie Minister Zdrowia Adam Niedzielski zamieścił na swoim Twitterze w czwartek, 15 lipca. Szef resortu zdrowia opublikował w serwisie wykres pokazujący statystyki zakażeń od 15 czerwca do 14 lipca. Na wykresie można zobaczyć spadek liczby zakażeń w Polsce, lecz Adam Niedzielski zwraca szczególną uwagę na ostatnich kilka słupków danych w histogramie. - Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń. Dlatego #SzczepimySię! - czytamy we wpisie Ministra Zdrowia. Czy prognozowany wzrost zakażeń jest prawdopodobnym scenariuszem?

Odebrała złodziejom torebkę. "Wbiłam im szpony"
Sonda
Czy popierasz wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi?

Wiele zależy od szczepień

Dane zamieszczone przez Ministra Niedzielskiego są niepokojące. Jeśli jego hipoteza się sprawdzi, już w drugiej połowie lipca możemy doświadczyć wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Należy jednak podkreślić, że dużo zależy od liczby szczepionych obywateli i obywatelek. Na tym polu wciąż jest wiele do zrobienia, co widać w oficjalnych danych na stronie gov.pl. Sam Adam Niedzielski apeluje w sprawie szczepień we wspomnianym wpisie.

Czy rząd wprowadzi kolejny lockdown? Zdania ekspertów podzielone

Jak zaś ma się liczba zakażeń do wprowadzenia kolejnego lockodwnu? Tu zdania są podzielone. Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z TVP 1 przyznał, że częściowy lockdown w Polsce jest realnym scenariuszem w przypadku, gdy nie zaszczepi się określona liczba mieszkańców i mieszkanek Polski. Niewystarczająca liczba szczepień przekłada się rzecz jasna na wzrost zakażeń, o którym informował Minister Zdrowia.

Innego zdania jest prof. Zuzanna Skalska. Ekspertka Rady Medycznej w rozmowie z noizz.pl powiedziała, że Polska nie powinna już powracać do strategii lockdownów. Jej zdaniem, tak jak w przypadku innych chorób, powinniśmy nauczyć się normalnie funkcjonować obok COVID-19. Skalska powiedziała w wywiadzie, że choć Rada Medyczna nie wypracowała jeszcze strategii w przypadku wzrostu zachorowań, to najprawdopodobniej nie będzie rekomendowała wprowadzania kolejnego lockdownu w Polsce.

Źródło: Będzie kolejny lockdown w Polsce? Minister Zdrowia przewiduje wzrost zakażeń