Mózg, pamięć

i

Autor: pixabay Trening pamięci - jak dbać o sprawny umysł?

Praktyczne porady

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację. 20 prostych aktywności poprawiających wydajność mózgu

2023-08-09 14:49

Mnogość bodźców, którymi jesteśmy bombardowani każdego dnia, sprawiają, że zaczynamy tracić koncentrację i czujność. Warto zatem regularnie trenować mózg i poddawać go pozytywnej stymulacji, aby cieszyć się, jak najlepszą kondycją umysłową przed długie lata.

Choć ludzki mózg osiąga dojrzałość w wieku ok. 25 lat, to tak naprawdę rozwija się i zmienia przez całe nasze życie. Co ciekawe, jak twierdzą naukowcy, nasz mózg rodzi się jako wcześniak. To oznacza, że tuż po narodzinach, jest mniej rozwinięty niż u innych ssaków i potrzebuje dużo czasu, aby osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju.

O ile w czasach dziecięcych, czy nastoletnich, w szkole, czy poza nią, podczas zajęć dodatkowych, nasz mózg jest poddawany ciągłej, pozytywnej stymulacji i treningowi, tak w życiu dorosłym wpadamy w wir zawodowych obowiązków i pewnej monotonii. Możemy wtedy zauważyć u siebie problemy z zapamiętywaniem i brakiem odpowiedniej koncentracji. Ciągłe przebodźcowanie również jest szkodliwe, gdyż funkcjonujemy w ciągłym chaosie i nie potrafimy skupić się na poszczególnych czynnościach. Co zatem zrobić, aby poprawić jakość funkcjonowania naszego mózgu?

ESKA Summer City Terma Bania 13.07

Gimnastyka mózgu - najlepsze ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Pierwszym, podstawowym warunkiem ćwiczenia pamięci, jest wygospodarowanie czasu tak, aby nic nie zakłócało naszego spokoju. Ważne jest bowiem, aby się wyciszyć i skupić myśli wyłącznie na jednej czynności. Można przygotować sobie wcześniej ulubioną herbatę, włączyć relaksacyjną muzykę, wsłuchać się w swój oddech, i tak wyciszonym, można zacząć trening. Oto 20 aktywności, które są idealnym sposobem na ćwiczenie pamięci i koncentracji.

 1. Układanie puzzli
 2. Gra Memory
 3. Gra Ubongo
 4. Scrabble
 5. Bierki
 6. Rozwiązywanie krzyżówek
 7. Rozwiązywanie sudoku
 8. Kolorowanki numeryczne
 9. Zadania "Znajdź różnice"
 10. Uczenie się wierszy i tekstów piosenek
 11. Rysowanie oburącz
 12. Wykreślanki
 13. Porządkowanie szafy
 14. Rysowanie własnych labiryntów
 15. Nauka szydełkowania lub robienia na drutach
 16. Nauka słówek z języka obcego
 17. Rysowanie mandali
 18. Malowanie kamieni
 19. Wypisywanie wszystkich skojarzeń z konkretnym słowem
 20. Nauka żonglowania

Trzeba również wiedzieć, że ćwiczenia te będą przynosiły najlepsze rezultaty, jeżeli będą wykonywane systematycznie. To wywołuje bowiem zmiany strukturalne w mózgu, czyli, krótko mówiąc, komórki nerwowe rozrastają się i zmieniają połączenia między sobą. Josh Kaufman, autor książki "The First 20 Hour: Mastering the Toughest Part of Learning Anything", twierdzi, że wystarczy 20 godzin, aby nauczyć się każdej, nowej rzeczy. Tyle bowiem czasu potrzebuje mózg, aby wytworzyć i utrwalić nowe połączenia między neuronami.

Źródło: Ćwiczenia na pamięć i koncentrację. 20 prostych aktywności poprawiających wydajność mózgu