Lejkowiec dęty jest jadalny

i

Autor: screen z Instagram/@wpadajac_w_grzyboholizm Trąbka umarłych, czarna kurka, wronie ucho czy kominek to tylko niektóre z potocznych nazw tego grzyba

Czarna kurka zwana trąbką umarłych. Czy lejkowiec dęty jest jadalny? Ten grzyb rośnie w polskich lasach

2022-10-21 13:37

Sezon na grzyby wciąż trwa. W polskich lasach jest prawdziwy wysyp, bo jesienna aura w tym roku naprawdę sprzyja. Niektóre gatunki zaskakują nawet najbardziej doświadczonych grzybiarzy. Czym jest lejkowiec dęty, dlaczego nazywany jest trąbką umarłych i czy jest jadalny?

Lejkowiec dęty czy i jak można go jeść?

Z wyglądu przypomina czarną kurkę, a nawet bardziej rydza. Charakterystyczny ciemnoszary kolor wpadający w czerń odstrasza mniej zorientowanych grzybiarzy swoim wyglądem, jednak okazuje się, że niesłusznie. Charakterystyczna trąbka, czyli lejek ma końcówkę wywiniętą do zewnątrz, a trzonek jest pusty w środku. Grzyby te najczęściej rosną od 5 do 12 cm, a kapelusz ma średnicę maksymalnie 8 cm. Najlepiej szukać go w lasach liściastych i mieszanych w okolicach dębów czy buków.

CZYTAJ TAKŻE: "Ważna instrukcja" od Lasów Podkarpackich! Na filmiku uczą jak poprawnie zrobić to w lesie [WIDEO]

VOX FM – Jazda do roboty 2022

Podobnie jak kurki czy rydze, również lejkowiec przed spożyciem powinien być dokładnie oczyszczony z igieł czy fragmentów ściółki i ziemi, a później poddany obróbce termicznej. Grzyb ten ma bardzo wyrazisty smak. Jeśli chodzi o przepisy na lejkowiec dęty to podobniej jak inne grzyby z jego rodziny można go ugotować czy udusić, dodać do farszu na pierogi czy do jajecznicy. Sprawdzi się również zasuszony jako dodatek do zup czy sosów.

Pamiętajcie, że jeśli nie macie pewności czy zebrane przez Was grzyby są jadalne, zawsze możecie udać się do stacji sanepidu. W sezonie grzybowym dyżurują tam eksperci, którzy mogą sprawdzić Wasze zbiory i ocenić które z grzybów nadają się do bezpiecznego spożycia.

CZYTAJ TAKŻE: Kanapka z ogórkiem podbija TikToka! Przepis wydaje się banalny "sekretem jest chleb"