Dlaczego pada żółty śnieg? Zaskakujące zjawisko w Polsce

2021-02-08 9:49 ek
śnieg
Autor: pixabay.com

Końcówka weekendu zaskoczyła wszystkich. Intensywne opady śniegu, a do tego porywisty wiatr sprawił, że warunki na drogach były mocno niekorzystne. Ponadto wiele osób zdziwiło się na widok nietypowego zjawiska. Mowa o żółtym śniegu, który w mediach społecznościowych zrobił furorę, ale i wywołał zamieszanie. O co chodzi? Dlaczego śnieg jest żółty?

Dlaczego pada żółty śnieg? Zaskakujące zjawisko w Polsce wywołało nie tylko olbrzymie zainteresowanie, ale także szok! Pod koniec weekendu zima zaskoczyła Polaków ponownie. Tym razem to właśnie w niedzielę 7 lutego zaczął nie tylko intensywnie padać śnieg, ale także wiał porywisty wiatr. Ponadto na termometrach ponownie pokazała się spora minusowa temperatura, a na ulice zaczęły wyjeżdżać odśnieżarki. Ku zdziwieniu wielu osób, razem z ostrą zimą pojawiło się także nietypowe zjawisko, jakim jest żółty śnieg. Co to takiego? Jak się okazuje taki widok pojawił się nie tylko w naszym kraju ale także w innych zakamarkach Europy. Mimo iż ciekawie wygląda na białym śniegu, to podczas jazdy samochodem może niestety ograniczać widoczność. Poniżej wyjaśniamy skąd wziął się żółty śnieg w Polsce.

Sonda
Czy cieszysz się, że jest zima i śnieg?

Żółty śnieg w Polsce - zima 2021

Żółty śnieg w Polsce to nic innego jak pył znad Sahary. Zjawisko jest konsekwencją tego, że nad północnymi rubieżami Sahary w Algierii i Tunezji szaleją porywiste wiatry, które unoszą ziarenka pustynnego piasku bardzo wysoko, aż nad wody Morza Śródziemnego. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczają, że zjawisko to nie jest niczym nadzwyczajnym i nie należy panikować. Pył opada na śnieg ponieważ jest ciężki, dlatego miejscami możemy zauważyć żółte lub nawet brązowe plamy. Żółty śnieg w weekend najbardziej widoczny był w górach. Sami zobaczcie jak zaprezentował się na ujęciach internautów.

Zimowa groza w Warszawie. Bawią się na cienkim lodzie