Pączki

i

Autor: Canva

Dzień, w którym pączki podobno nie tuczą! Kiedy wypada Tłusty Czwartek 2023

2023-02-13 10:10

Śmiało można nazwać je najsłodszym polskim świętem. Tłusty Czwartek nie ma jednak swojej stałej daty, a wynika to z tego, że jest ona uzależniona od Wielkanocy. W tym roku wypada wcześniej niż w ubiegłym! Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023?

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023?

Według tradycji to ostatni czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Obie daty są silnie uzależnione od terminu Świąt Wielkanocnych, a te jak wiadomo są świętami ruchomymi. Dlatego też co roku zadajemy sobie jedno pytanie: kiedy wypada Tłusty Czwartek. Jest to jedno z ulubionych świąt w kalendarzu Polaków, bo zgodnie z tradycją można się zajadać do woli pączkami i faworkami. Są tacy, którzy uważają, że tego dnia pączki nie tuczą.

Tłusty Czwartek zgodnie z tradycją rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, który kończy się Środą Popielcową. Data jest więc uzależniona od kalendarza kościoła rzymskokatolickiego. Pączki są przysmakiem najchętniej wybieranym tego dnia, ale nie jest to nasza jedyna opcja. Sporą popularnością cieszą się też faworki, oponki, gniazda czy racuchy. Tłusty Czwartek w 2023 będziemy obchodzić 16 lutego.

CZYTAJ TAKŻE: Wesele, chrzest, komunia - ile dać w kopercie? Poradnik dla gości na imprezy rodzinne w sezonie 2023

Wesele Marzeń z VOX FM 2023
Sonda
Lubisz Tłusty Czwartek?

Nowości disco polo 2023! Najlepsze premiery tego roku