Wesele, chrzest, komunia - ile dać w kopercie? Poradnik dla gości na imprezy rodzinne w sezonie 2023

Wesele, chrzest, komunia
Autor: Canva Sezon imprez 2022 w pełni! Sprawdź ile w tym roku wkładają do kopert goście na kominii, weselu i chrzcinach.

Ile dać na wesele, komunię czy chrzest? Ile daje najbliższa rodzina czy chrzestni, a ile "zwykli" goście? Zobacz jakie aktualnie stawki deklarują uczestnicy imprez rodzinnych w 2023 roku. Szczegóły w poniższym artykule.

Koperta - czy to wystarczający prezent?

Dla wielu osób temat wręczania komuś żywej gotówki na prezent może wydawać się nietaktowne lub świadczyć o braku zainteresowania drugą osobą. Kto nie chciałby wręczać wszystkim bliskim osobom za każdym razem personalnie dobranego i oczywiście wyczekiwanego i trafionego prezentu. Niestety bardzo często nie mamy czasu na takie zakupy lub po prostu będziemy gośćmi na imprezie u kogoś, kogo na co dzień nie widujemy i możemy dokładnie nie znać jego potrzeb.Wbrew pozorom gotówka może być najbardziej trafionym podarunkiem i wcale nie będzie uznana, za nietaktowy gest. Młodzi rodzice chrzczący dziecko często mają przy maluchu wiele wydatków i sami będą wiedzieć najlepiej na co wydać otrzymane pieniądze.

Podobnie młodzi biorąc ślub - przy długiej liście weselnych gości jest ryzyko, że prezenty będą się dublować, a kwota z kilku kopert może pomóc świeżo upieczonym małżonkom odłożyć na przykład na wkład własny. Nie ma jednego cennika, którego goście "muszą" się trzymać, ale w naszym tekście postaramy się pomóc Wam w podjęciu decyzji odpowiedniej dla Was. Pamiętajcie, że to przede wszystkim zależy od tego ile chcemy dai na ile możemy sobie pozwolić.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze piosenki disco polo na pierwszy taniec! Top 10 numerów idealnych na wesele marzeń

Wesele marzeń 2022

Ile włożyć do koperty - chrzciny?

Chrzest Święty dziecka to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. W zależności od rodziców maleństwa impreza ma charakter bardzo kameralny, a czasem może się okazać, że będzie to zabawa na skalę małego wesela. Niezależnie od tego ile osób zapraszają rodzice chrzczonego dziecka, z reguły goście przynoszą ze sobą prezenty. Mogą to być typowe pamiątki chrztu, jednak bardzo często oprócz nich dodatkowo wręczana jest również koperta z gotówką.

Sonda
Ile dajesz do koperty na chrzest?

Ile do takiej koperty włożyć? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zazwyczaj te najgrubsze koperty wręczają dziadkowie oraz rodzice chrzestni. Średnia kwota deklarowana przez gości na chrzcinach waha się od 300 do 500 złotych, choć większość jednak pozostaje bliżej dolnej granicy. Babcie i dziadkowie często chcą dać większy prezent, świętując przy okazji sam fakt narodzin wnuka lub wnuczki, dlatego stawiają na wyższe kwoty. Przeznaczają wtedy na prezent od 500 do 1000 złotych, jednak czasem część z tych pieniędzy przeznaczają na zakup prezentu (np. złotego łańcuszka z pamiątkowym medalikiem albo droższej zabawki). Bardzo podobnie do tematu podchodzą rodzice chrzestni, którzy też deklarują, że prezent dla maleństwa zamyka się w kwocie 500-1000 złotych.W przypadku gdy mamy możliwości i chcemy podarować dziecku wyższą niż wymienione wyżej kwoty, warto pomyśleć na przykład o lokacie. Taką inwestycję warto jednak uzgodnić z rodzicami malucha, którzy mogą ją założyć i np. poprosić gości, by zamiast kopert wpłacili tam dowolną kwotę.

CZYTAJ TAKŻE: Piosenki na wesele 2022 disco polo. TOP 10 numerów, które rozkręcą każdą imprezę!

Ile włożyć do koperty - komunia?

W przypadku Komunii Świętej rodzina podchodzi do kwestii kopert bardzo podobnie jak przy okazji chrzcin i uzależnia wysokość kwoty od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice chrzestni deklarują zawartość koperty na poziomie od 500 złotych w górę. Niektórzy przeznaczają na prezent dla dziecka kwoty czterocyfrowe, jednak zazwyczaj wtedy tylko część wkładają do koperty, a resztę przeznaczają na zakup prezentu. Rodzina i znajomi deklarują z kolei około 200-300 złotych w gotówce.

Sonda
Ile dajesz do koperty na komunię?

A co kupić dziecku na komunię? Zawsze trafionym prezentem będzie pamiątkowa biżuteria czy książki. A co jeśli chcielibyśmy zaszaleć i kupić coś WOW? Tu najlepiej prezent skonsultować z rodzicami. Być może dziecko marzy o nowym rowerze, pełnowymiarowej bramce piłkarskiej czy instrumencie muzycznym albo jeszcze innym, spektakularnym podarunku, ale to rodzice powinni mieć ostatnie słowo w tej kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Gwiazda disco polo na Twoim weselu ZA DARMO? To możliwe! Rusza Wesele Marzeń z VOX FM

Ile włożyć do koperty - wesele?

Zdania co do tego jaki prezent wręczyć z okazji ślubu są mocno podzielone. Zazwyczaj mamy do czynienia z sytuacją, w której młodzi ludzie są na początku swojej drogi życiowej, na przysłowiowym dorobku. Czasem zdarza się, że ślub biorą już spodziewając się dziecka. Znając ogólną sytuację młodej pary możemy podjąć decyzję jaki podarunek będzie najbardziej odpowiedni.Jeżeli na przykład wiemy, że świeżo upieczeni małżonkowie planują zakup mieszkania lub budowę domu, albo już są już w trakcie inwestycji. Wtedy faktycznie pieniądze mogą być dla nich najbardziej przydatnym i praktycznym prezentem. Czasami zdarza się, że państwo młodzi nie chcą kopert otrzymywać i np. przygotowują listę prezentów, którą udostępniają gościom, by nie dublowali się w zakupach. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne na zachodzie

Sonda
Ile dajesz do koperty na wesele?

Jeśli chodzi o kwoty to przyjmuje się, że kwota z koperty powinna być zaokrągloną wielokrotnością średniej ceny talerzyka. Prościej? Mnożymy średnią wartość talerzyka przez ilość osób, od których dajemy kopertę i zaokrąglamy w górę. Przyjmuje się, że talerzyk średnio wynosi około 250-300 złotych za osobę. Jeżeli zatem idziemy z osobą towarzyszącą, to w kopercie możemy przygotować kwotę w granicach 500-700 złotych. Bliższa rodzina oraz chrzestni często deklaruje jednak wyższe kwoty. I tutaj prezent śmiało może być kwotą nawet czterocyfrową, oczywiście w zależności od naszych chęci czy zasobności naszego portfela. Do koperty warto dorzucić też kilka kuponów lotto czy zdrapek, ponieważ nie są one drogim prezentem, a mogą sprawić młodej parze miłą niespodziankę - czasem nawet dosłownie :)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany