Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zobacz, jak wygląda teraz [ZDJĘCIA]

2021-04-26 20:17 Alina Makarczuk STAN
Tak dzisiaj wygląda Czarnobyl! Zobacz niesamowite zdjęcia!
Autor: Fot. Oleh Bilecki

Opuszczone domy, puste mieszkania i dzikie zwierzęta - tak dzisiaj wygląda Czarnobyl. Od wybuchu w elektrowni mija właśnie 35 lat. Po eksplozji z zagrożonego skażeniem rejonu ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. Oficjalnie Czarnobyl ma dziś zaledwie 500 mieszkańców. Zobacz, jak wygląda dzisiaj miejsce wybuchu.

To dokładnie 35 lat od katastrofy w Czarnobylu na Ukrainie!

26 kwietnia 1986 r. doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Do Polski zaczęła się zbliżać chmura izotopów promieniotwórczych. Polska dowiedziała się o katastrofie dwa dni później. Informację przekazał prof. Zbigniew Jaworowski, specjalista w dziedzinie skażeń promieniotwórczych, który o wybuchu dowiedział się 28 kwietnia z radia BBC. Zaledwie dzień później, 29 kwietnia Polakom zaczęto podawać płyn Lugola. Była to największa w historii medycyny akcja profilaktyczna dokonana w tak krótkim czasie. W ciągu zaledwie trzech dni płyn przyjęło 18,5 mln ludzi.

Czytaj także: Studenci ratują biznesy seniorów! Sprawdź, jak działają "Dziadkowie biznesu"

- Jestem w kilkunastu metrach od reaktora jądrowego, gdzie 35 lat temu doszło do wybuchu. To sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu, czyli masywna stalowa powłoka ochronna reaktora jądrowego nr 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Została zbudowana po katastrofie w 1986 r. i miała zabezpieczyć atmosferę przed promieniowaniem jonizującym. W samym mieście budynki są zniszczone, ale są też mieszkania, w których widać, że ktoś mieszka - tak opisuje widoki z zamkniętej strefy ukraiński dziennikarz Oleh Bilecki, który wybrał się do Czarnobyla z okazji 35. rocznicy eksplozji w elektrowni jądrowej.

Czy każdy może odwiedzić Czarnobyl?

- Przed wjazdem do tej strefy jest kontrola. W nocy była tam długa kolejka aut, a więc wyglądało to trochę jak ukraińsko-polskie przejście graniczne - dodaje. - Warto tam pojechać, żeby na własne oczy zobaczyć, jaką krzywdę jest w stanie wyrządzić człowiek. To zamknięta strefa, gdzie kiedyś kwitło życie. Dziś przez stare szyby widać tylko puste mieszkania. Niektóre budynki są tak zniszczone, że nie mają dachu. Widać, że na te balkony od 35 lat nikt nie wychodził - mówi Bilecki.

Czytaj także: "Fotowspomnenia" wracają! Pomóż stworzyć Społeczne Archiwum Łazienek Królewskich!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Przenosimy się z Warszawy do Czarnobyla. Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni jądrowej
Źródło: Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zobacz, jak wygląda teraz [ZDJĘCIA]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany