Jak sprawdzić zużycie energii, aby zmieścić się w limicie 2000 kWh rocznie?

Dla kogo wyższy limit zużycia energii do 2600 i 3000 kWh rocznie?
Autor: Caroline Ford/CC BY-SA 3.0/wikimedia.pl

W ubiegłym tygodniu rząd zapowiedział wprowadzenie nowej tarczy solidarnościowej. Ma ona zapewnić gwarantowaną cenę prądu do limitu zużycia 2000 kWh rocznie. Jak sprawdzić aktualny stan licznika w naszych domach, aby zmieścić się w zapowiedzianym limicie i oszczędzić nieco na rachunkach za prąd?

Wprowadzenie nowej tarczy solidarnościowej to efekt szybko rosnących cen energii w Polsce. Tarcza ma za zadanie uchronić Polaków przed wysokimi kosztami, także w przyszłym roku. Rząd zapowiedział cenę gwarantowaną do limitu zużycia 2000 kWh rocznie. Jednak ile to jest w praktyce i jak możemy to kontrolować? Wystarczy monitorować zużycie prądu w naszym domu, czy mieszkaniu. Jak to zrobić?

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Odłącz te domowe urządzenia od prądu [LISTA]

Jak odczytać zużycie energii z licznika elektronicznego?

Warto spojrzeć do rachunków za prąd, które już opłaciliśmy. Tam znajdziemy informację ile energii zużyliśmy w ostatnich miesiącach. Od dłuższego czasu na rachunkach widnieje także prognoza zużycia energii dla naszego domu, czy mieszkania. Można się kierować tymi informacjami, a można także posłużyć się aplikacjami naszych dostawców i na bieżąco kontrolować stan licznika. Gdzie znajdziemy takie informacje?

Jak sprawdzić zużycie energii w aplikacji Mój Tauron?

Z prognozy wyczytanej z rachunku możemy dowiedzieć się, czy w przyszłym roku zmieścimy się w założonym przez rząd limicie 2000 kWh, czy niekoniecznie. Aktualne zużycie prądu warto też sprawdzać, co jakiś czas w aplikacji dostawcy. Taką oferuję między inny Tauron.

- W naszej aplikacji można np. szybko sprawdzić stan zużycia energii elektrycznej z ostatnich faktur. Informacja ta, w świetle przedstawionych przez rząd planów wprowadzenia gwarantowanej ceny energii w 2023 r. na poziomie z 2022 r., do zużycia 2000 kWh rocznie, jest szczególnie poszukiwana przez naszych klientów - powiedział cytowany w komunikacie prezes Tauron Sprzedaż, Rafał Soja.

Chciały ratować wnuki, straciły oszczędności życia. Seniorki ofiarami bezwzględnych oszustów

Obliczanie zużycia energii dla klientów PGE

Na bieżąco z zużyciem energii mogą być także klienci PGE. Operator przygotował specjalną instrukcję odczytu dla klientów z licznikiem zarówno komunalnym, jak i dwukierunkowym. Można ją znaleźć na stornie operatora.

Enea wysyła stan licznika mailem

Nieco łatwiej mają osoby, których dostawcą jest Enea. W tym przypadku wystarczy wejść na stronę internetową operatora, gdzie należy wpisać swoje dane osobowe, nr licznika i datę odczytu, a następnie wysłać formularz online. Stan licznika przyjdzie nam na maila.

Energa oferuje usługę Mój Licznik

Energa również oferuję swoim klientom taką możliwość. Wystarczy skorzystać z usługi Mój Licznik. Wystarczy zalogować się na swoje konto i odczytać stan licznika.