Jeff Bezos poleciał w kosmos. To początek nowej ery lotów

i

Autor: Screen/Youtube Jeff Bezos poleciał w kosmos. To początek nowej ery lotów

Historyczna chwila: Jeff Bezos poleciał w kosmos. To początek nowej ery lotów [WIDEO]

2021-07-20 15:25

Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata i założyciel firmy Amazon wzniósł się w przestrzeń kosmiczną w prywatnym statku. Na pokładzie towarzyszyły mu trzy osoby. Bezos wykonał pierwszy załogowy, komercyjny lot w kosmos przy użyciu autonomicznego statku New Shepard. Całą podróż można było śledzić w sieci.

Jeff Bezos poleciał w kosmos. To początek nowej ery lotów

Pojazd w powietrze zaczął wnosić się ok. godz. 15:12 (8:12 czasu lokalnego). Lot rakiety trwał zaledwie 11 minut. Pasażerowie w stanie nieważkości spędzili ok. 4 minuty. Podczas lotu rakieta osiągnęła prędkość nawet 3,3 tys. km/h. Po osiągnięciu szczytowego punktu rakieta sama powróciła na miejsce startu. Natomiast kapsuła, w której znajdowali się astronauci, wróciła spokojnie na Ziemię przy pomocy spadochronów.

Cały start Jeffa Bezosa wraz z towarzyszami można zobaczyć poniżej.

Raport z anteny 20.07, godz.10

Oprócz Bezosa na pokładzie znajdowały się jeszcze trzy osoby: brat założyciela Amazona - Mark Bezos, 82-letnia Mary Wallace "Wally" Funk - jedna z uczestniczek programu Mercury 13 z przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz Oliver Daemen - 18-letni student fizyki, któremu bilet na kosmiczny lot kupił ojciec.

Dlaczego lot Bezosa przejdzie do historii?

Jest to pierwszy załogowy, komercyjny lot w kosmos z wykorzystaniem autonomicznego statku. Misją w 100 procentach zarządzał komputer pokładowy. W rakiecie znajdowali się wyłącznie cywile. Udany lot pokazuje, że kosmiczna turystyka jest możliwa. Bezos już zapowiedział kolejne loty w kosmos. Te mają odbyć się pod koniec tego roku.

Dodajmy jeszcze, że lot New Shepard odbył się dokładnie w 52. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, do którego doszło podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Historyczna chwila: Jeff Bezos poleciał w kosmos. To początek nowej ery lotów [WIDEO]