Kiedy koniec lata i początek kalendarzowej jesieni 2023?

i

Autor: FreeImages Kiedy koniec lata i początek kalendarzowej jesieni 2023?

Jesień 2023 - data i zmiana czasu

Kiedy koniec lata i początek kalendarzowej jesieni 2023?

2023-09-11 15:34

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze, a to oznacza tylko jedno – nadchodzi koniec lata. I choć dla wielu mieszkańców naszej planety 1 września oznacza wejście w mindset “jesieniary”, sprawa przejścia z pory letniej w jesienną jest znacznie bardziej złożoną kwestią. Zatem – kiedy wypada początek kalendarzowej jesieni w 2023 roku? Już wyjaśniamy.

Jesień 2023 zbliża się wielkimi krokami, a jedna nawet już nadeszła. Możecie bowiem nie wiedzieć, że w istocie jesienie są aż trzy – meteorologiczna, astronomiczna i kalendarzowa. I choć dziś interesuje nas głównie ta ostatnia, grzechem byłoby nie wspomnieć o pierwszych dwóch.

Meteorologiczna jesień interesuje w gruncie rzeczy wyłącznie meteorologów i klimatologów, gdyż pomaga im w sporządzaniu danych i statystyk. Dla nas nie ma większego znaczenia, zatem napomkniemy tylko w ramach ciekawostki, że na półkuli północnej, czyli naszej, rozpoczyna się ona 1 września i kończy 30 listopada. Drugą jesienią jest ta astronomiczna i tu sprawa jest mniej jednoznaczna, bowiem termin jej startu jest ruchomy, gdyż zależy od tego, kiedy w danym roku wypada równonoc jesienna.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka będzie zima 2023 w Polsce? Prognoza długoterminowa nie zostawia wątpliwości!

Kiedy koniec lata i początek kalendarzowej jesieni 2023?

I tak się akurat składa, że w 2023 roku rzeczona równonoc wypada akurat 23 września, czyli w dniu rozpoczęcia kalendarzowej jesieni. Tegoroczne lato dobiegnie zatem końca u schyłku września, a jesień rozpocznie się 23.09 i potrwa do 22 grudnia.

Zmiana czasu w 2023 roku – kiedy przestawiamy zegarki?

A jak już przy jesieni jesteśmy to nie sposób nie wspomnieć o kontrowersyjnym w ostatnich latach temacie zmiany czasu. Ta przypada w ostatni weekend października i w 2023 roku będzie to noc z 28 na 29 października. O godz. 3:00 cofniemy zegarki na godz. 2:00 i w efekcie pośpimy o godzinę dłużej.

Jak dobrze znasz polskie przeboje lat 80.?

Pytanie 1 z 6
Kto śpiewał, że jest jak King Bruce Lee karate mistrz?
VOX test wiedza ogólna