KONIEC ZNACZKÓW POCZTOWYCH - od kiedy kody kreskowe na listach poleconych?

Znaczek pocztowy
Autor: matchbox_pl flickr.com

Poczta Polska emituje znaczki pocztowe już 160 lat. Od teraz zabraknie ich jednak na przesyłkach poleconych. Tradycyjne znaczki zastąpią naklejki z kodem kreskowym. Od kiedy ta zmiana wchodzi w życie? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Koniec znaczków pocztowych - listy polecone będziemy wysyłać tylko ze specjalną naklejką z kodem kreskowym. Poczta Polska wprowadza właśnie zmiany dotyczące tego typu przesyłek. Dotychczas rozwiązanie to dostępne było dla klientów umownych. Teraz naklejki z kodem kreskowym zastąpią znaczki pocztowe na wszystkich przesyłkach poleconych. Jak dowiadujemy się ze strony Poczty Polskiej, klienci będą korzystać z nowego rozwiązania w zakresie wysyłki listów rejestrowanych w obrocie krajowym i zagranicznym. W miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka "R", na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową. Od kiedy kody kreskowe na listach poleconych i co dalej ze znaczkami? Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Restauratorzy otworzą ogródki

Naklejki z kodem kreskowym na listach poleconych do maja

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym opłatą za doręczenie korespondencji poleconej pobierana będzie w postaci znaczka pocztowego. Naklejki z kodem kreskowym na listach poleconych wprowadzone zostają 1 maja. Decyzja o rezygnacji z tradycyjnych znaczków zapadła już w 2020 roku. Nowe rozwiązanie ma usprawnić nadawanie i ustandaryzować formy opłaty w zakresie wszystkich przesyłek rejestrowanych. Listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, gdyż - jak w przypadku paczek i przesyłek kurierskich - opłata za nie będzie dokonywana już przy nadaniu, gotówką lub instrumentem płatniczym. Ma to przyśpieszyć obsługę klientów placówek pocztowych. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika na nalepce R.

Co dalej ze znaczkami pocztowymi?

Poczta Polska podkreśla, że tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną jako forma opłaty za wysyłkę tzw. "zwykłych" listów, czyli przesyłek nierejestrowanych. Ponadto wciąż będą wydawane pozycje filatelistyczne dla hobbystów z Polski i Świata.

Źródło: poczta-polska.pl

Źródło: KONIEC ZNACZKÓW POCZTOWYCH - od kiedy kody kreskowe na listach poleconych?
Nasi Partnerzy polecają