Śnieżyca

i

Autor: Canva Czy to koniec intensywnych opadów śniegu? A może zima 2022/23 dopiero się rozkręca?

Opady śniegu będą słabnąć, przed nami ochłodzenie! Nawet kilkanaście stopni na minusie

2022-12-12 15:43

To pierwsze tak intensywne opady śniegu w czasie zimy 2022. Wszystko wskazuje na to, że intensywne opady już za nami. Teraz musimy przygotować się na spore ochłodzenie. Termometry pokażą nawet kilkanaście kresek poniżej zera. Kiedy i gdzie będzie najzimniej?

Prognoza na tydzień 12-18 grudnia

Poniedziałek (12 grudnia) przywitał nas praktycznie w całym kraju opadami śniegu. W niektórych regionach opady były bardzo intensywne, a zalegający śnieg utrudniał poruszanie się, szczególnie po lokalnych czy osiedlowych drogach. Według najnowszych prognoz już we wtorek opady śniegu staną się mniej intensywne. Wyjątek będzie stanowić północny wschód kraju, gdzie spadnie nawet do 6 cm świeżego śniegu. Najchłodniej w kotlinach karpackich -7°C, w kotlinach sudeckich -5°C w najcieplejszym momencie dnia. Na wschodzie termometry pokażą okolice -3°C, najcieplej na zachodzie do -1°C. Jedynie nad morzem bez przymrozków, tam okolice 2°C.

W nocy z wtorku na środę możemy spodziewać się sporych przymrozków. Najchłodniej na południu kraju - do -13°C, a w rejonach podgórskich termometry w najchłodniejszym momencie pokażą nawet -17°C. Na północnym wschodzie termometry wskażą -10°C, reszta kraju od -9°C do -6°C. Najcieplej w rejonach nadmorskich -3°C.

CZYTAJ TAKŻE: Czy będzie śnieg na święta 2022? Prognoza długoterminowa na Boże Narodzenie

O Choinka VOX FM! Magda rozpakowuje swój prezent

Po tak mroźnej nocy środa (14 grudnia) przywita nas opadami śniegu przede wszystkim na wschodzie i południu kraju. Nad resztą kraju raczej padać nie powinno, na północy zapowiadane jest umiarkowane zachmurzenie. Na wschodzie kraju będzie również najchłodniej do -6°C, w centrum, na południu i zachodzie okolice -4°C. Najcieplej oczywiście nad morzem - tam termometry pokażą 0°C. Silne mrozy powrócą w nocy.

W nocy ze środy na czwartek oraz z czwartku na piątek najchłodniejszym rejonem Polski będzie północny wschód, temperatura spadnie tam do około –14°C. Na pozostałym obszarze kraju temperatura minimalna od –10°C do –6°C, jedynie nad morzem około –2°C. Miejscami padać będzie śnieg, a na południu kraju możliwe są również opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie też deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna w czwartek oraz piątek od –5°C i –4°C na północnym wschodzie i w centrum do około 0°C na południu i 2°C nad samym morzem.

- czytamy na stronie IMGW. Kiedy zrobi się cieplej?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU PONIŻEJ

Ocieplenie przyjdzie dopiero w weekend. Jednak powrócą opady, głównie marznącego deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Uwaga kierowcy! Marznący deszcz może powodować gołoledź, dlatego należy zachować szczególną ostrożność na drogach! Temperatura w weekend oscylować będzie w okolicach od 0°C do 3°C. Jedynie na północnym wschodzie może spaść do -3°C. Na wybrzeżu możliwy silny, porywisty wiatr.

CZYTAJ TAKŻE: Polał zamarzniętą szybę WRZĄTKIEM! Internauci: Nikt się tego nie spodziewał

Sonda
Czy chciałbyś śnieg na Boże Narodzenie?