PIT 2022. Polacy zapominają o tel uldze. Można zyskać nawet 1,5 tys. złotych!

i

Autor: Pixabay

PIT 2022. Polacy zapominają o tej uldze. Można zyskać nawet 1,5 tys. złotych!

2022-02-03 13:08

Zbliża się czas składania PIT-ów za 2021 rok przez Palaków. Wielu zapomina jednak, że przy rozliczeniu podatkowym przysługują różnego rodzaju ulgi. Jedną z nich jest ulga za internet dzięki, której można zyskać nawet, 1,5 tysiąca złotych. Chodzi zarówno o internet w komputerze jak i w telefonie. Komu przysługuje ulga za internet? Co należy zrobić, by zyskać ulgę?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku z Internetu korzystało aż 92,4 procent gospodarstw domowych w Polsce. Wysoki wskaźnik z pewnością spowodowany jest pandemią. Zarówno praca, jak i nauka w trybie zdalnym nie mogłaby się odbyć bez połączenia z siecią. To zmusiło wiele gospodarstw do korzystania z Internetu i ponoszenia co miesiąc dodatkowych kosztów. Warto wiedzieć, że te pieniądze można odzyskać. Ulga dotyczy zarówno internetu w komputerze, ale także tego w telefonie. Aby uzyskać ulgę za internet należy rozliczyć PIT i wykazać odpowiednie dokumenty. Nie jest to skomplikowane, a można zyskać dodatkowe pieniądze! Możemy uzyskać ulgę w wysokości maksymalnie 760 zł rocznie, a jeżeli rozliczamy się z współmałżonkiem kwota wynosi do 1520 zł. Szczegóły znajdziecie poniżej!

CZYTAJ TAKŻE: PIT 2022: DUŻE ZMIANY w rozliczeniach! Do kiedy się rozliczyć?

PIT 2022. Ulga za internet

Ulgę na internet za poprzedni rok należy rozliczyć wypełniając PIT-28, PIT-36 lub PIT-37, a aby ją uzyskać należy wykazać poniesione koszty. Jak to zrobić? Rozliczając PIT musimy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, które zawierają takie dane jak: odbiorcę usługi, sprzedawcę usługi, rodzaj usługi i kwota do zapłaty.

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków ponieważ wystarczy wypełnić formularz PIT/0. W przypadku, gdy rozliczamy się sami, kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. formularza w pozycji 31. Jeżeli rozliczamy się jako współmałżonek to wówczas kwotę wpisujemy w pozycji 32.

PIT 2022. Ulga za internet: Jak wykazać koszty internetu w pakiecie?

Wielu Polaków rezygnuje z ulgi za internet ponieważ sądzi, że usługa połączona z inną usługą np. pakiet Internet + Telewizja nie uprawnia ich do ulgi. Nic bardziej mylnego. Na rachunku od sprzedawcy widnieją kwoty za pojedyncze usługi, które się sumują na jeden rachunek. Wystarczy wykazać wyłącznie koszty poniesione w związku z internetem. W innym razie ulga nie zostanie przyznana.

Dla Niemców ceny na polskich stacjach są niskie
Sonda
Czy rozliczasz PIT w Lublinie?
Źródło: PIT 2022. Polacy zapominają o tej uldze. Można zyskać nawet 1,5 tys. złotych!