Polscy ratownicy w Ugandzie! Zespół PCPM pomoże w walce z Covid-19

i

Autor: PCPM Polscy ratownicy w Ugandzie! Zespół PCPM pomoże w walce z Covid-19

Polscy ratownicy w Ugandzie! Zespół PCPM pomoże w walce z Covid-19 [ZDJĘCIA]

2021-07-22 20:20

Prosto z Warszawy - do Entebbe w Ugandzie! Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM ma wesprzeć lekarzy w walce z Covid-19. Ich główne zadanie to utworzenie nowego oddziału intensywnej terapii.

Będą wspierać służbę zdrowia w Ugandzie w walce z Covid-19! Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpoczął właśnie nową misję pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia. To odpowiedź na gwałtownie zwiększającą się liczbę zachorowań i zgonów w całej Afryce.​

Misja w Ugandzie

Od kilku dni lekarze i ratownicy pracują w ugandyjskich szpitalach, by skutecznie przygotować personel medyczny do leczenia pacjentów z Covid-19. Do głównych zadań zespołu należy m.in. zmiana sposobu oceny stanu zdrowia, a w perspektywie tygodni – budowa całego oddziału intensywnej terapii.

Czytaj także: Broniarz: nie wyobrażam sobie, by nauczyciele byli jedyną grupą z obowiązkiem szczepień

45 milionów osób i tylko dwa oddziały

- Zadaniem Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Ugandzie jest tworzenie oddziału intensywnej terapii dla osób chorych na Covid-19 oraz szkolenie personelu medycznego - w jaki sposób mogą pomóc, w jaki sposób mogą leczyć osoby chore na Covid-19 - mówi dr Wojciech Wilk, szef Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM i dodaje, że Uganda ma 45 milionów mieszkańców i do tej pory powstały tam zaledwie dwa oddziały intensywnej terapii dla osób chorych na Covid-19. - Na których jest dosłownie kilkanaście łóżek. Dlatego każdy kolejny oddział, każde kolejne łóżko szpitalne są tutaj na wagę życia osób, które mają już bardzo zaawansowaną chorobę, i dla których szanse na wyleczenie w Ugandzie są niestety bardzo małe - dodaje dr Wilk.

Czytaj także: Wrocław. Z braku personelu SOR w szpitalu im. T. Marciniaka zamknięty do odwołania

Znaczący wzrost zakażeń

Lekarze i ratownicy dzielą się wiedzą, doświadczeniem z misji zrealizowanych w innych krajach, ale i pracy w Polsce. Pomagają w leczeniu chorych i usprawnianiu szpitalnych procedur. O wsparcie przez Światową Organizację Zdrowia poprosiło Polaków ugandyjskie Ministerstwo Zdrowia. Liczba pacjentów w związku z trzecią falą, w której dominuje wariant delta znacząco wzrosła. Według danych WHO tylko w Ugandzie aż 66 procent poważnych chorób osób poniżej 45. roku życia przypisuje się właśnie wariantowi delta wirusa SARS-CoV-2.

W misji na jednej zmianie uczestniczy siedmiu medyków ze wsparciem administracyjno-logistycznym. Potrwa ona minimum miesiąc.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Myślisz, że znasz stolice afrykańskich krajów?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Angoli jest...
Justyna Święty-Ersetic: Covid wyniszczył mój organizm
Źródło: Polscy ratownicy w Ugandzie! Zespół PCPM pomoże w walce z Covid-19 [ZDJĘCIA]