Dąb Dunin Europejskie Drzewo 2022

i

Autor: screen/Facebook European Tree of the Year

Polski Dąb Dunin został Europejskim Drzewem 2022! Padł rekord

2022-03-23 12:30

Zwany jest "Strażnikiem Puszczy Białowieskiej". Dąb Dunin został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku. Drzewo zdobyło ponad 179 tysięcy głosów. Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Brukseli.

400-letni Dąb Dunin rośnie w Przybudkach w gminie Narew (woj. podlaskie), na skraju Puszczy Białowieskiej. Podziwiają go od stuleci zarówno mieszkańcy, jak i licznie odwiedzający go turyści. W ubiegłym roku zgarnął on tytuł Polskiego Drzewa Roku co zapewniło mu udział w starciu z innymi drzewami Europy.

Pierwsza Zmiana przeprasza Dodę

Rekordowa liczba głosów i... sankcje

Internauci wybierali spośród 16 najciekawszych drzew z całego kontynentu, które podobnie jak Dąb Dunin zwyciężyły na swoim podwórku. Każde z nich ma swoją wyjątkową historię. W tegorocznym plebiscycie oddano ponad 769 tysięcy głosów co jest nowym rekordem głosowania na Europejskie Drzewo Roku.

Podobnie jak w przypadku innych rywalizacji, również organizatorzy plebiscytu nie pozostali obojętni na atak Rosji na Ukrainę. Kandydat z kraju agresora został z konkursu wykluczony, a głosy oddane na to konkretne drzewo pozostały niepoliczone.

Idea konkursu

Konkurs Europejskie Drzewo Roku po raz pierwszy odbył się w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce organizatorem krajowego konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na wiekowe drzewa, które są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego i powinny być cenione oraz chronione.

ZŁO_ RICHARD COTTINGHAM