Gotowa formułka spowiedzi. Jak się wyspowiadać? Co mówić księdzu? [GOTOWY TEKST SPOWIEDZI]

2021-04-02 11:26 natu
Gotowa formułka spowiedzi. Jak się wyspowiadać? Co mówić księdzu?
Autor: pixabay Gotowa formułka spowiedzi. Jak się wyspowiadać? Co mówić księdzu?

Jak się wyspowiadać? Formułka i 5 warunków dobrej spowiedzi mogą Ci się przydać, jeśli planujesz spowiedź i zapomniałeś, co powiedzieć w konfesjonale lub zwyczajnie zjada Cię stres przed spowiedzią i boisz się o czymś zapomnieć. Sprawdź, jak się odpowiednio do niej przygotować. Pomogą Ci w tym gotowa formułka oraz warunki dobrej spowiedzi.

Spis treści

 1. Jak się wyspowiadać przed księdzem?
 2. Formułka spowiedzi – gotowa do powiedzenia
 3. 5 warunków dobrej spowiedzi

Spowiedź święta to sakrament pokuty i pojednania – w Kościołach katolickim i prawosławnym stanowi obrzęd oczyszczenia z grzechów. Dzięki niej wierni mogą przystąpić do Eucharystii. Spowiedź uznawana jest za drugi po chrzcie sakrament kluczowy dla pojednania z Bogiem oraz bliźnimi. Polega na wyznaniu grzechów spowiednikowi – kapłanowi, który pełni funkcję pośrednika w relacji pomiędzy człowiekiem a Bogiem, gdy ten pierwszy decyduje się wyrzec grzechu i z nim walczyć. Niektórzy wierni buntują się przeciwko temu, że muszą spowiadać się przed księdzem, uważając, że Bóg i tak wie o nich wszystko, zna zatem ich grzechy. Spowiedź przed drugim człowiekiem jest jednak aktem odwagi, pokory oraz żalu za grzechy – kluczowych dla odpuszczenia win. Spowiedź przed kapłanem (księdzem lub batiuszką) powoduje, że stajemy w obliczu prawdy nie tylko przed drugim człowiekiem, lecz także przed samymi sobą. Wierny, przyjmując pokutę sakramentalną, otrzymuje rozgrzeszenie, po którym może z czystym sumieniem przyjąć Chrystusa pod postacią chleba (w prawosławiu również pod postacią wina). Zgodnie z prawem kanonicznym Kościoła katolickiego, każdy wierny powinien obowiązkowo przynajmniej raz w roku, w okresie Wielkanocy, przystąpić do spowiedzi i Komunii Świętej.

Jak powstają wielkanocne koszyki?

Jak się wyspowiadać przed księdzem?

Przed świętami wielkanocnymi, szczególnie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, ustawiają się długie kolejki do konfesjonałów. W 2021 roku, w obliczu pandemii, kościoły pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym, a spowiedź święta odbywać się będzie stacjonarnie. Osoby, które nieczęsto odwiedzają konfesjonał lub zjada je stres przed spowiedzią, mogą się zastanawiać, jaka jest formułka, którą należy powiedzieć księdzu, przystępując do sakramentu pokuty i pojednania. Każdy katolik uczył się jej, przystępując do Pierwszej Komunii, jednak od tego czasu mogło już sporo minąć. Jeśli masz problem z tym, by przypomnieć sobie te słowa, skorzystaj z gotowej formułki spowiedzi.

Formułka spowiedzi – gotowa do powiedzenia

 • WIERNY: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
 • KSIĄDZ: Na wieki wieków. Amen.
 • WIERNY: U spowiedzi byłem ostatnio … Obraziłem Boga następującymi grzechami: … Więcej grzechów nie pamiętam. Za te i za wszystkie inne bardzo żałuję, a Ciebie, Ojcze, proszę o pokutę i o rozgrzeszenie.
 • KSIĄDZ: (udziela pouczenia i rozgrzeszenia)
 • WIERNY: (podczas rozgrzeszenia) Boże, bądź miłości mnie grzesznemu (trzy razy)
 • KSIĄDZ: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
 • WIERNY: Amen.
 • KSIĄDZ: Pan odpuścił Ci grzechy. Idź w pokoju.
 • WIERNY: Bóg zapłać.

Po zakończonej spowiedzi wierny może podejść do kapłana i pocałować stułę. Obecnie, w czasie pandemii, nie jest to jednak możliwe.

5 warunków dobrej spowiedzi

Aby spowiedź była pełna, konieczne jest wypełnienie wszystkich 5 warunków dobrej spowiedzi. Są to:

 1. Rachunek sumienia - dokładnie zbadanie stanu swojej duszy od ostatniej dobrej spowiedzi.
 2. Żal za grzechy - szczera skrucha i żal grzechów, które się popełniło.
 3. Mocne postanowienie poprawy - jasne postanowienie, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby w przyszłości unikać wszyst­kich grzechów.
 4. Szczera spowiedź - wyznanie Bogu za pośrednictwem kapłana wszystkich swoich grzechów - w szczególności tych ciężkich.
 5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu - mam wykonać po­kutę, którą wyznaczy mi spowiednik.

Warto pamiętać szczególnie o ostatnim warunku, ponieważ wiele osób często go pomija. Zadośćuczynienie dotyczyć powinno osoby, której dotknął nas grzech. Nie zawsze musi odbywać się osobiście – czasami wystarczy modlitwa za kogoś oraz przede wszystkim unikanie sytuacji, w jakiej moglibyśmy tę osobę ponownie skrzywdzić. Celem zadośćuczynienia jest pełne pojednanie i wybaczenie.

Spowiedź święta jest wymagana, jeśli na sumieniu mamy ciężkie grzechy. Jeśli natomiast byliśmy u spowiedzi niedawno i nie zażyło się nam popełnić nic ciężkiego, wówczas z lżejszych win oczyszcza nas spowiedź powszechna (rozpoczyna się słowami: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i Wam, Bracia i Siostry...) odmawiana wspólnie z wiernymi podczas każdej mszy świętej. 

Źródło: Gotowa formułka spowiedzi. Jak się wyspowiadać? Co mówić księdzu? [GOTOWY TEKST SPOWIEDZI]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany