Szczepionka z Chin: Premier chce kupować, minister zdrowia twierdzi, że może być niebezpieczna

2021-03-03 17:55 STAN
Czy szczepionka z Chin jest bezpieczna? Minister Zdrowia nie chce jej zarekomendować
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Czy szczepionka z Chin jest bezpieczna? Minister Zdrowia nie chce jej zarekomendować

Konflikt na linii premier - minister zdrowia! To w sprawie zakupu szczepionek z Chin. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda rozmawiał o możliwości takich zakupów z przywódcą Państwa Środka Xi Jinpinga. Jednak minister zdrowia Adam Niedzielski mówi stanowczo: "Ja nie rekomenduję stosowania tej szczepionki".

Są wątpliwości w sprawie szczepionki z Chin. Polska miała rozpocząć negocjacje, ale minister zdrowia twierdzi, że szczepionka może być niebezpieczna dla ludzi.

Czy szczepionka z Chin jest bezpieczna?

Pytałem rzecznika prezydenta skąd pomysł na zakup szczepionek z Chin. Błażej Spychalski jednoznacznie wskazał na premiera podkreślając, że to rząd przejmuje temat i będzie prowadził dalsze negocjacje z azjatycką potęgą - podkreśla nasz reporter.  - Pan premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do pana prezydenta z taką prośbą - tłumaczy Błażej Spychalski.

Stanowcze "nie" ministra zdrowia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski twierdzi jednak, że największą wartością jest bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów, które jego zdaniem gwarantują unijne procedury oceny leków. - Nie znam żadnych wyników badań, które dopuszczałyby do obrotu, przeszłyby przez to sito szczegółowej analizy - dlatego na tę chwilę ja nie rekomenduję stosowania tej szczepionki.

Nie wykluczone, że temat szczepionek z Chin ma jedynie przyczynić się do wywarcia większej presji na koncerny farmaceutyczne, które mają dostarczyć do Polski zamówione już szczepionki.

Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce

3.03.2021 w Polsce odnotowano gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Potwierdzono blisko 16 tys. nowych przypadków. To najwięcej od listopada ubiegłego roku! W związku z tym podjęto decyzje m.in. o uruchomieniu szpitali tymczasowych w 9 województwach:

  • dolnośląskim,
  • lubuskim,
  • mazowieckim,
  • opolskim,
  • podkarpackim,
  • pomorskim,
  • śląskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • wielkopolskim.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 03.03