Australia/ Koale ze wschodniego wybrzeża mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem

i

Autor: pexels.com/ Canva Australia/ Koale ze wschodniego wybrzeża mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem

Ten słodki zwierzak jest zagrożony wyginięciem. Naukowcy ostrzegają!

2021-06-18 9:26

Lista zwierząt zagrożonych wyginięciem najprawdopodobniej powiększy się o koale ze wschodniego wybrzeża. Naukowcy ostrzegają, ze australijski ssak może całkowicie wyginąć w stanie Nowa Południowa Walia do 2050 roku. Więcej na ten temat w materiale poniżej.

Torbacze, które większość życia spędzają na eukaliptusach, już mają status gatunku narażonego, ponieważ ich liczba spada przez wylesianie, postępującą urbanizację oraz infekcje. Ponadto w pożarach lasów, które spustoszyły Australię na przełomie 2019 i 2020 r., zginęło 30 proc. populacji tych zwierząt.

Naukowcy ostrzegają, że australijski ssak może całkowicie wyginąć w stanie Nowa Południowa Walia do 2050 r. W związku z tym szefowa resortu środowiska Sussan Ley chce wystąpić do krajowego Komitetu Naukowego Gatunków Zagrożonych o oznaczenie tych zwierząt jako gatunku zagrożonego.

- Chcielibyśmy, żeby populacja koali się odrodziła i dlatego inwestujemy 24 mln dolarów australijskich (18 milionów dolarów - PAP) w odbudowę ich siedlisk, badania nad chorobami, mapowanie populacji oraz wsparcie weterynaryjne - powiedziała.

Raport z Anteny 17.06

Reuters podał, że aktywistów, walczących o ochronę zwierząt żyjących na wolności, cieszą te działania rządu, ale zarazem zauważają, że powinny były zostać podjęte wcześniej.

- Gdyby ustanowiono niezależną komisję w 2012 r., kiedy koale ze wschodniego wybrzeża trafiły na listę gatunków narażonych, można by było uniknąć tego dnia. Nie zrobiliśmy tego jednak, tylko postępowaliśmy tak jak zawsze - powiedział starszy menedżer WWF Australia Stuart Blanch.

Źródło: Ten słodki zwierzak jest zagrożony wyginięciem. Naukowcy ostrzegają!