Wolontariusze na Ukrainie

i

Autor: PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Ukraiński wywiad: Rosjanie zabijają wolontariuszy!

2022-04-21 12:45

Niepokojące doniesienia przekazał wywiad wojskowy Ukrainy. Według informacji zamieszczonych na ich oficjalnym profilu Rosjanie dopuszczają się kolejnych zbrodni wojennych na Ukrainie. Zdaniem wywiadu na celowniku agresorów znalazły się również osoby, które starają się dotrzeć z pomocą humanitarną do obleganych miast. Jak wygląda obecnie sytuacja w obwodzie charkowskim przeczytacie w artykule.

Ukraiński wywiad: Rosjanie zabijają wolontariuszy

Rosjanie całkowicie izolują od Ukrainy okupowane miejscowości, zabraniają ewakuacji mieszkańców; pojawiły się informacje o rozstrzelaniu wolontariuszy - pisze w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy.

Według stanu z czwartku zablokowane są wszystkie okupowane miejscowości w rejonie wełykoburłuckim w obwodzie charkowskim - poinformował wywiad. Wyjazd z nich jest możliwy tylko na terytorium Rosji.

Jak dodano, obowiązuje tam "całkowity zakaz dostarczania humanitarnych ładunków z terytorium kontrolowanego przez Ukrainę".

"Miejscowych mieszkańców Rosjanie ostrzegli, że wolontariusze, którzy próbują dostarczać pomoc, są rozstrzeliwani. Niedawno pojawiła się informacja o rozstrzelaniu wolontariuszy, którzy jechali z miejscowości Szewczenkowe" - czytamy.

W okolicy według stanu ze środy nie ma łączności mobilnej. Wiele miejscowości zostało bez dostaw prądu. Nie działają bankomaty, a jedzenie jest sprzedawane po zawyżonych cenach - wylicza wywiad. Według niego na miejscu nie ma pomocy medycznej i dostaw leków. Drogi, w tym gruntowe, są zaminowywane. 

Express Biedrzyckiej - Gabriela Morawska-Stanecka: Ws. Ukrainy rząd gra na dwa fronty. Powinniśmy odciąć się od Węgier
Źródło: Ukraiński wywiad: Rosjanie zabijają wolontariuszy!