RCB: Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium Polski przedłużony!

i

Autor: wikimedia.org RCB: Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium Polski przedłużony!

UWAGA! Wprowadzono alarm o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce! Czym jest ALFA-CRP?

2022-01-18 18:59

W Polsce wprowadzono alarm o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni! Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Co się wydarzyło? Do kiedy obowiązuje alarm? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu!

Spis treści

  1. Alarm o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce!
  2. Dlaczego obowiązuje alarm ALFA-CRP?
  3. Alarm o zagrożeniu terrorystycznym ALFA-CRP: Co to znaczy? Do kiedy obowiązuje?

Alarm o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce!

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju.

Czytaj także: PEGASUS - co to za program? Jak działa? Do czego został stworzony? Poznajcie odpowiedzi!

Dlaczego obowiązuje alarm ALFA-CRP?

W ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyberprzestępców. Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel.Oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo Polski, rząd podejmuje działania wyprzedzające. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych. Na podstawie wniosków ze spotkania, a także po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Alarm o zagrożeniu terrorystycznym ALFA-CRP: Co to znaczy? Do kiedy obowiązuje?

Są cztery stopnie alarmu:

  • ALFA,
  • BRAVO,
  • CHARLIE
  • i najwyższy DELTA.

Czytaj także: Prokuratura sprawdzi czy telefon Krzysztofa Brejzy został zhakowany! Jest śledztwo

Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

Wprowadzenie tego stopnia alarmowego oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopień alarmowy obowiązuje do 23 stycznia do godziny 23:59 na terenie całej Polski.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Regiony Europy zachwycają. Nam zaimponujesz 8/10

Pytanie 1 z 10
Andaluzja to region w...
Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19
Źródło: UWAGA! Wprowadzono alarm o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce! Czym jest ALFA-CRP?