Wigilia: Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole? Na pewno znasz wyjaśnienie?

2020-12-24 1:30 Sylwia Indycka-Rosół
Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy wigilijnym stole?
Autor: Pixabay

Wielu Polaków w czasie wigilijnej kolacji przestrzega wielu popularnych tradycji. To nie tylko obecność 12 potraw na wigilijnym stole, ale też zostawienie jednego wolnego miejsca. Dla kogo? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Tradycje wigilijne

Wigilijna kolacja w Polsce wiąże się z wieloma tradycjami. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się 12 potraw w czasie kolacji na stole, czekanie z kolacją do pojawienia się pierwszej gwiazdki czy zostawianie pustego miejsca przy stole. W niektórych regionach kraju wierzy się też w różne przesądy, na przykład to, że jeśli dziecko będzie niegrzeczne 24 grudnia, to takie będzie przez cały następny rok lub zakaz szycia w wigilię - kto to zrobi, ten cały kolejny rok będzie coś naprawiał.

Skupmy się na jednym pustym miejscu przy wigilijnym stole. Dla kogo je zostawiamy?

Puste miejsce przy wigilijnym stole: Dla kogo?

Odpowiedź na to, dla kogo zostawiamy wolne miejsce przy wigilijnym stole nie jest jednoznaczna. Jeszcze w XIX wieku wierzono, że to miejsce dla bliskich zmarłych, których 24 grudnia można ujrzeć na pustym krześle przy wigilijnym stole, jeśli będziemy zerkali na pomieszczenie przez dziurkę od klucza. Mówiąc wprost - puste miejsce było zostawiane dla zmarłych i dziś wiele osób właśnie tak tłumaczy ten zwyczaj.

Inni uważają, że puste miejsce przy stole jest zostawione dla niespodziewanego gościa czy też strudzonego wędrowca, który 24 grudnia wieczorem może szukać posilenia w naszym domu, a dobrym zwyczajem jest przyjęcie go na kolacji.

Wigilia 2020: Ile osób przy stole?

Tradycje bywają niezmienne przez długi czas. Wigilia 2020 będzie jednak inna od tych, które pamiętamy sprzed roku, dwóch czy dzieciństwa. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa i obostrzeń. Obostrzenia nakładają limit osób przy wigilijnym stole. Kolację wspólnie mogą zjeść domownicy i do 5 osób z zewnątrz. To oznacza, że jeśli mamy większą rodzinę mieszkającą poza domem rodzinnym, nie wszyscy będą mogli spotkać się w jednym miejscu przy dzieleniu opłatkiem.

Posłuchaj o przewlekłym zapaleniu migdałków. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Prezenty dla podopiecznych Domu Dziecka w Kraśniku
Źródło: Wigilia: Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole? Na pewno znasz wyjaśnienie?
Nasi Partnerzy polecają