Zielona kometa 2023 - kiedy w Polsce? O KTÓREJ GODZINIE patrzeć w niebo?

Zielona kometa 2023 - kiedy w Polsce? O której godzinie patrzeć w niebo?
Autor: canva.com Zielona kometa 2023 - kiedy w Polsce? O której godzinie patrzeć w niebo?

Zielona kometa 2023 nad Polską wywoła ekscytację wśród badaczy, miłośników badania kosmosu i fanów wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Będzie to pierwsza taka okazja, by przebadać lecący obiekt, czyli zmierzyć jego prędkość, kształt i wielkość. Kometa C/2022 E3 ostatnio odwiedziła Układ Słoneczny 50 tysięcy lat temu. Kiedy przeleci nad Polską? O której godzinie patrzeć w niebo? Przekonajcie się sprawdzając już teraz.

Spis treści

  1. Zielona kometa 2023 - kiedy w Polsce?
  2. O której godzinie zielona kometa 2023?
  3. Zielona kometa 2023 - co to jest?

Zielona kometa 2023 - kiedy w Polsce?

Lecąca zielona kometa 2023 na żywo wywoła ogromną ekscytację wśród astronomów, ale także osób, które po prostu interesują się tym, co dzieje się na naszym niebie. Śledzący gwiazdozbiory będą mieć chwilę dla siebie, gdy nad Polską pojawi się jasno świecący na zielono-niebiesko obiekt. To, kiedy zielona kometa 2023 przeleci nad naszym krajem zostało ustalone kilkanaście miesięcy temu. Polska Agencja Kosmiczna podała, że ogromna kometa C/2022 12 stycznia minęła punkt słoneczny i aktualnie oddala się od Słońca zbliżając się do naszej planety. Największe zbliżenie ma nastąpić 2 lutego 2023 i wtedy też znajdzie się w odległości około 42 milionów kilometrów od Ziemi. Wydaje się, że to ogromny dystans, a w rzeczywistości stanowi on zaledwie 1/3 odległości od Słońca. Teoretycznie, gdyby nastąpiło zderzenie Ziemi z rozpędzoną do ogromnych prędkości kometą, oznaczałoby to totalną zagładę ludzkości. Na szczęście, zgodnie z najnowszymi badaniami, nie jest to możliwe. Zielona kometa 2023 bezpiecznie przeleci obok i będzie widoczna gołym okiem. Wszystko zależy jednak od wielkości zachmurzenia.

O której godzinie zielona kometa 2023?

Godzina, kiedy zielona kometa 2023 przeleci nad Polską nie jest dokładnie ustalona. Już 1 lutego 2023 była widoczna z województwa Małopolskiego. W nocy z 1 na 2 lutego oraz 2 lutego (mniej więcej po godzinie 18:00) będzie można dostrzec ją w konstelacji Żyrafy, czyli w gwiazdozbiorze okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. Naszykujcie sobie lornetkę lub teleskop i przygotujcie się na wyjątkowe zjawisko. Badania wykazały, że ostatni raz obiekt przeleciał obok Ziemi około 50 tysięcy lat temu, gdy w swoich jaskiniach żyli neandertalczyczy czy denisowianie.

Twoja Twarz Brzmi Znajomo 2023 - OBSADA i UCZESTNICY. Kto bierze udział w TTBZ 18?

Pierwsza Zmiana Komentuje: Alan Kwieciński ma brata bliźniaka?

Zielona kometa 2023 - co to jest?

Zielona kometa została odkryta w marcu 2022 za sprawą Zwicky Transient Facility w Obserwatorium Palomarskim w Stanach Zjednoczonych. Ustalono, że nie jest obiektem jednopojawieniowym, czyli taki, który przylatuje w pobliże Słońca, mija je i odlatuje na zawsze w przestrzeń kosmiczną. Ich orbity są parabolami lub hiperbolami. Jak wyjaśnił Polskiej Agencji Prasowej, Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej: Wyróżnia ją fakt, że zbliża się do Słońca tylko raz na 50 tys. lat. Badacze spodziewają się, że jasność komety będzie rosła.

Sonda
Będziesz obserwować zieloną kometę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany