Lekarze apelują: "Ozdrowieńcy muszą się szczepić!" - można ponownie zachorować na COVID-19

2021-04-09 12:12 Martyna Janas
Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19? Adam Niedzielski zdradził plan
Autor: SHUTTERSTOCK Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19? Adam Niedzielski zdradził plan

Ozdrowieńcy powinni się szczepić. Zielonogórzanie, którzy chorowali już na COVID-19 nie są też zwolnieni z ostrożności i przestrzegania zaleceń sanitarnych.

Lekarz zielonogórskiego Pogotowia Ratunkowego Robert Górski zaznacza, że można zachorować ponownie:

Osoba, która przeszła COVID-19, może ponownie zachorować. Znam osobiście dwie takie osoby, jedna z nich pracuje w szpitalu. Chorowała - miała objawy i pozytywny test na koronawirusa. Wytworzyła bardzo mało przeciwciał i zachorowała drugi raz. Wiemy na pewno, że szczepienie na COVID-19 powoduje, że liczba przeciwciał jest często znacznie większa niż po naturalnym przechorowaniu.

Kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych zielonogórskiego szpitala Jacek Smykał dodaje, że wciąż nie wiadomo, jak długo po przebyciu choroby w naszym organizmie utrzymują się chroniące nas przeciwciała:

Nie wiemy, czy to będzie rok czy więcej, po jakim czasie następuje spadek przeciwciał. Dlatego jest wskazane, żeby wszyscy, którzy już przechorowali COVID-19, byli szczepieni, żeby wzmocnić tę odporność. Nowe pomysły są takie, żeby szczepić ozdrowieńców tylko jedną dawką i wydaje mi się, że to jest bardzo rozsądne.

Aby skuteczna była już pierwsza dawka szczepionki, ozdrowieniec powinien przyjąć ją nim upłynie 6 miesięcy od choroby, dlatego w praktyce zielonogórzanie, którzy już chorowali, a czekają na swoją kolej szczepienia dłużej niż pół roku, otrzymają dwie dawki preparatu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: [email protected] !

Które gwiazdy najbardziej schudły albo przytyły do roli? | ESKA XD - Martyna movie #17

Którym politykiem jesteś? Ten QUIZ odpowie na wiele pytań!

Pytanie 1 z 8
Wybierz kolor:
Źródło: Lekarze apelują: "Ozdrowieńcy muszą się szczepić!" - można ponownie zachorować na COVID-19
Nasi Partnerzy polecają