W zielonogórskich szkołach staną różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami i tamponami [WIDEO]

2021-04-22 9:04 Klaudia Pieszczyńska
podpaski
Autor: pixabay.com

Różowe skrzyneczki mogą pojawić się w szkołach, urzędach czy bibliotekach w całym województwie lubuskim. Zawisną w łazienkach, a w ich wnętrzu zielonogórzanie znajdą środki higieny osobistej, m.in. darmowe podpaski i tampony. To inicjatywa Instytutu Równości z Zielonej Góry. Więcej w artykule.

Różowe skrzyneczki póki co staną w kilku szkołach w Zielonej Górze oraz w Lubuskim Teatrze. Mogą się po nie jednak zgłosić również inne instytucje z terenu województwa lubuskiego. 

Różowe skrzyneczki w Zielonej Górze

Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka w Polsce tak naprawdę 4% osób menstruujących, jest to duża skala. W szkołach dotyczy to również innych osób, np. małych dziewczynek, które nie mają jeszcze uregulowanych cyklów. 

Mówi Marta Jankowska z Instytutu Równości. Problem braku dostępu do podpasek czy tamponów dotyka również uczennic szkół średnich.

Często były takie sytuacje, że nie tylko osoby w podstawówce okres zaskakuje. Coś się stanie, np. spotka nas stres, a w klasie nikt nie ma podpaski, ani tamponu. Do dyrektora również się nie zgłosimy, zazwyczaj jest to mężczyzna. 

Mówi Jolanta Mierkiewicz z Instytutu Równości. Po różową skrzyneczkę może się zgłosić każda instytucja publiczna z województwa lubuskiego. Otrzyma ją całkowicie za darmo. Instytut Równości zadba również o regularne wyposażenie skrzyneczek.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: W zielonogórskich szkołach staną różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami i tamponami [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają