Owce zostały honorowymi dawcami krwi. Takie cuda na Śląskim Uniwersytecie Medycznym [ZDJĘCIA]

2021-02-18 8:19

W Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach urodziło się właśnie ośmioro jagniąt – sześć baranków i dwie owieczki. Okazuje się, że zwierzęta zostaną honorowymi dawcami krwi i dzięki temu pomogą chorym pacjentom. Niesamowite. Poznajcie szczegóły w naszym materiale.

Katowice: Owce zostały honorowymi dawcami krwi

Niesamowita historia. W centrum medycznym na terenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego urodziło się ośmioro jagniąt - sześć baranków i dwie owce. Maluchy czują się bardzo dobrze. Co więcej, zostaną one już niebawem honotowymi dawcami krwi! Jak to możliwe?

- Owcza krew zastępuję ludzką i służy przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. Wtedy wiadomo jakiego użyć antybiotyku, by pomóc choremu pacjentowi – wyjaśnia Aniela Grajoszek, zootechnik z Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM, która opiekuje się niewielkim, ale bardzo pożytecznym stadkiem owiec czarnogłówek.

- Raz w tygodniu pobieramy krew od jednego z baranów. Nasz honorowy dawca dostaje za to dodatkową porcję paszy. Dlatego pobieranie krwi nie kojarzy mu się ze stresem, bólem, ale przyjemnością – dodaje Aniela Grajoszek.

Każdy z dawców raz w miesiącu oddaje krew sprzedawaną potem do laboratoriów, m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, a także jest wykorzystywana przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.Litr baraniej krwi kosztuje 300 złotych. Można dzięki niej przygotować tysiące pożywek.

Rocznie CMD sprzedaje jej 26 litrów.Krew ludzką do celów naukowych też można pozyskać, ale skoro jest alternatywa w postaci krwi owiec to lepiej właśnie z niej skorzystać. Tamta jest bezcenna.

Wyjątkowe stado owiec z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Posłuchaj szczegółów!
Margaret o nowej płycie i współpracy z Natalią Szroeder
Źródło: Owce zostały honorowymi dawcami krwi. Takie cuda na Śląskim Uniwersytecie Medycznym [ZDJĘCIA, AUDIO]