Powstała mapa wstrząsów górniczych. Już wiadomo, gdzie do tąpnięć dochodzi najczęściej [MAPA]

2021-02-24 11:21

Polska Grupa Górnicza stworzyła interaktywną mapę wstrząsów górniczych. Będzie ona służyła nie tylko specjalistom ze stacji kopalnianych i sejsmologicznych, ale również mieszkańcom. Można dzięki niej zobaczyć najnowsze informacje dotyczące wstrząsów w okolicach kopalń należących do PGG. Można się z niej także dowiedzieć jak... uzyskać odszkodowane za szkody górnicze.

Raport z Anteny 23.02

Polska Grupa Górnicza stworzyła wyjątkową mapę, a w zasadzie cały geoportal, który informuje o wstrząsach, do których dochodzi w kopalniach należących do PGG. Mapę o aktywności sejsmicznej kopalń znajdziemy w „Strefie korporacyjnej” portalu pgg.pl pod zakładką „Pozostała działalność” – „Likwidacja szkód górniczych”. Obok wizualizacji wstrząsów na mapie w zakładce zamieszczono też wiele pożytecznych informacji, np. instrukcje prawne i praktyczne w przypadku wystąpienia szkód górniczych czy formularze wniosków o naprawienie takich szkód.

Zadbano też o przystępne kompendium wiedzy sejsmologicznej, które pomoże zrozumieć, czym różni się wstrząs górniczy od trzęsienia ziemi, czym jest energia, a czym siła lub intensywność wstrząsu, jakimi jednostkami należy je opisywać, w jaki sposób dokonuje się ich pomiarów.

Jak powstają wstrząsy górnicze?

PGG informuje, że drgania powierzchni ziemi są nieodłącznym skutkiem eksploatacji górniczej. Według sejsmologów, każdego tygodnia odnotowuje się tysiące wstrząsów pod ziemią, choć większość jest nieodczuwalna. W skrajnych przypadkach tzw. wysokoenergetyczne zdarzenia sejsmiczne wzbudzają niepokój mieszkańców, niektóre mogą doprowadzić do szkód w zabudowie na powierzchni terenu.

Co ważne, naprawienie szkód jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy górniczego.

Polska Grupa Górnicza S.A. w poczuciu odpowiedzialności społecznej chce wyjść naprzeciw wszelkim obawom i transparentnie traktuje problemy sejsmiczności górniczej - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Sonda
Czy kopalnie na Śląsku powinny być zamykane?

To nie wszystko. Każdy zainteresowany może otrzymać instrukcje prawne i praktyczne w przypadku wystąpienia szkód górniczych czy formularze wniosków o naprawienie takich szkód. Dodaliśmy kompendium wiedzy sejsmologicznej. Dzięki temu łatwiej zrozumiemy czym różni się wstrząs górniczy od trzęsienia ziemi, jakimi jednostkami należy je opisywać, w jaki sposób dokonuje się ich pomiarów - wyjaśnił nam Tomasz Głogowski.

Na mapie stworzonej przez Polską Grupę Górniczą możemy zobaczyć wstrząsy o energii równej i większej od 1x10 do potęgi 6 dżula, czyli tzw. „szóstki” i „siódemki”, które wystąpiły w ciągu ostatniego miesiąca. Reprezentują je okręgi o proporcjonalnej wielkości z informacją o dacie i godzinie rejestracji drgań. Niebawem można będzie wydrukować raport o każdym ze wstrząsów w pliku PDF. W menu mapy po prawej stronie użytkownik może wybrać własne ustawienia i wyświetlić nie tylko granice obszarów górniczych kopalń, ale też np. granice złóż węgla, a nawet obrys działek z ewidencji gruntów, lokalizację i charakterystykę pomiarowych stanowisk akcelorometrycznych kopalń jak i stanowisk prędkościowych i przyspieszeniowych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Mapa dostępna jest TUTAJ

Źródło: Polska Grupa Górnicza

Źródło: Powstała mapa wstrząsów górniczych. Już wiadomo, gdzie do tąpnięć dochodzi najczęściej [MAPA]