Rok po pandemii. Wirus zmienił nasze życie. Jak bardzo? Są już pierwsze wnioski ekspertów [AUDIO]

2021-02-25 13:10

Od roku w regionie- podobnie jak niemal na całym świecie- walczymy z pandemią koronawirusa. Eksperci mówią o świecie przed pandemią i z pewnością będą mówili o tym po pandemicznym, który wywrócił wiele spraw do góry nogami i przyczynił się do nieodwracalnych zmian . Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach pojawiają się pierwsze wnioski dotyczące tego jak pandemia zmienia nasze życie.

Żołnierz AK pierwszym zaszczepionym seniorem w Katowicach

Gdy docierały do nas pierwsze informacje o zakażeniach koronawirusem w Chinach, nikt nie przypuszczał, że patogen sparaliżuje życie mieszkańców niemal na całym świecie. Gdy 4 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem w Polsce u mężczyzny z województwa lubuskiego, który wrócił do kraju autokarem z Niemiec, to było wiadomo, że i Polska będzie musiała zmierzyć się z groźnym wirusem. Potem z tygodnia na tydzień było tylko gorzej. Dobrze pamiętamy puste półki w sklepach, ludzie rzucili się głównie na papier toaletowy, makaron i ryż. Ceny środków dezynfekcyjnych poszybowały do góry. W szpitalach brakowało podstawowych środków ochrony osobistej. Dziś mierzymy się z trzecią falą i z nowymi wariantami koronawirusa. Do tego dochodzą problemy z dostępem do szczepionek.

– Izolacja ludzi, brak kontaktów międzyludzkich, które wymusiła na nas pandemia koronawirusa, będzie miała fatalne skutki społeczne. Zwłaszcza obawiam się o dzieci i młodzież- zauważa dr hab. Anna Adamus Matuszyńska, socjolożka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. I jak dodaje- Najbardziej obawiam się o dzieci w wieku przedszkolnym oraz z pierwszych klas szkoły podstawowej. Takie dzieci dla rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego bardzo potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Równie ważny jest bezpośredni kontakt z nauczycielami jako autorytetami.

Jak zauważają eksperci zdalne nauczanie jest mechanicznym wykonywaniem pewnych czynności. Z badań wynika też, że nauczyciele z taką formą nauczania nie dają sobie rady. To oznacza, ze proces socjalizacji, uczenia się norm przez młodych ludzi jest mocno zaburzony.

- Z pewnością będzie to miało wpływa na umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych. Inaczej będą podchodzić do takich spraw: jak polubić drugiego, obcego człowieka, którego spotykamy na placu zabaw czy szkole, jak bawić się w grupie. Język jakim będą się posługiwać też się zmieni. Oczywiście jest nadzieja, że pandemia szybko się skończy i dzieci nadrobią stracony czas- dodaje dr Adamus Matuszyńska.

Eksperci nie mają złudzeń- będziemy dzielić świat na ten przed pandemią i po pandemii. Koronawirus zmienił nasze życie i zachowania. W niektórych wypadkach na stałe na wielu płaszczyznach życia.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

 

Jak pandemia wpływa na nasze życie? Co się zmieniło? Co nam grozi? Posłuchaj o szczegółach
Źródło: Rok pandemii. Wirus zmienił nasze życie. Jak bardzo? Są już pierwsze wnioski ekspertów [AUDIO]