Śląskie: Odkrył na strychu KOLONIĘ nietoperzy. To, co stało się potem jest zaskakujące [ZDJĘCIA]

i

Autor: WILTD Poznań Duża grupa nietoperzy pojawiła się na strychu budynku w Łazach w woj. śląskim

Śląskie: Odkrył na strychu KOLONIĘ nietoperzy. To, co stało się potem jest zaskakujące [ZDJĘCIA]

2021-05-19 8:04

Ogromna kolonia nietoperzy na strychu domu jednorodzinnego! To nie żart. Taki widok zastał właściciel budynku w Łazach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mieszkaniec woj. śląskiego postanowił zawiadomić służby. Gdy na miejsce przybyli specjaliści to nie mogli uwierzyć własnym oczom.

Śląskie: Kolonia nietoperzy na strychu. To bardzo rzadka odmiana - nocek orzęsiony

Właściciel budynku w Łazach na Jurze Krakowsko-Częstochowska był bardzo zdziwiony, gdy odkrył na strychu bardzo liczną kolonię nietoperzy. Wizyty gacków na poddaszach budynków nie są niczym dziwnym, szczególnie w tym regionie, gdzie utworzono obszar Natura 2000 właśnie po to, żeby chronić te latające ssaki. Jednak tym razem ssaków pojawiło się tak dużo, że mieszkaniec Jury już nie był w stanie sobie z nimi poradzić.

Na strychu nietoperzy było już bardzo dużo. Zostawiały tam guano, więc smród dał się już mieszkańcom budynku we znaki. Wtedy postanowili zawiadomić odpowiednie służby.

Jakież było zdziwienie Prezesa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy (OTON) Błażeja Wojtowicza, gdy właściciele budynku zgłaszający problem z kolonią nietoperzy przesłali zdjęcia. Chociaż identyfikacja gatunków nietoperzy na podstawie zdjęć jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa, tym razem nie było wątpliwości, nietoperze na zdjęciu to były nocki orzęsione!

Szczęśliwie w okolicy przebywali członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy (OTON), Jolanta i Andrzej Węgiel. Po kilku telefonach i krótkiej wymianie informacji, nastąpiło spotkanie z właścicielami budynku goszczącego nietoperze i ocena sytuacji na miejscu. Okazało się, że spora część tej kolonii właśnie przyleciała z zimowisk, które zapewne zlokalizowane są w którychś z jaskiń jurajskich i zgromadziła się na ścianie budynku w oczekiwaniu na otwarcie okienka wlotowego na strych. Jak komentowali właściciele, sytuacja taka powtarza się każdego roku. Mimo że są oni pozytywnie nastawieni do przyrody, to jednak kolonia nietoperzy licząca kilkadziesiąt osobników stwarzała im pewne problemy. Przede wszystkim nietoperze przebywające na strychu budynku mieszkalnego produkują spore ilości guana, które zalega na stropie. W bieżącym roku, na strychu została położona wełna mineralna, która mogłaby zostać zniszczona przez to guano. Dlatego też, właściciele podejmowali starania aby nietoperze przeniosły się w inne miejsce. W tym celu na ścianie budynku wywieszone zostały budki dla nietoperzy. Jak się później dowiedzieli, działania te nie miały szans powodzenia, bo nocki orzęsione nie korzystają z takich schronień. Ostatecznie, podjęto decyzję, że po raz kolejny okienko na strych zostanie otwarte, a nietoperze już następnej nocy przeniosły się na strych.

Nocek orzęsiony to jeden z najrzadszych gatunków nietoperzy rozmnażających się w Polsce. Jest chroniony nie tylko przez prawo krajowe, ale także na mocy Dyrektywy Siedliskowej UE oraz Konwencji Berneńskiej i Konwencji Bońskiej. Jest jednym z 8 gatunków nietoperzy, dla których ochrony wyznacza się obszary Natura 2000. Jest gatunkiem ciepłolubnym, w Polsce jego zasięg jest ograniczony jedynie do południowych regionów kraju.

Źródło: WILTD Poznań

Przestój w szczepieniach. Zabrakło szczepionek w Warszawie
Źródło: Śląskie: Odkrył na strychu KOLONIĘ nietoperzy. To, co stało się potem jest zaskakujące [ZDJĘCIA]