Recepta na sukces okazała się prosta. Co roku typowany jest jeden obraz z Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, który następnie opisywany jest przez uczniów. Podczas tegorocznej edycji było to dzieło ulubionego malarza skamandrytów Wacława Borowskiego „Nad wodą”. Co ważne, uczestnicy konkursu mają do wyboru dwie kategorie: formalną, w której liczy się przede wszystkim umiejętność opisu wszystkich elementów malarskich budujących obraz,orazliteracką, w której oceniany jest pomysł na stworzenie opowieści (opowiadania, wiersza, dramatu lub eseju literackiego) wykorzystującej zarówno historię obrazu i jego wizerunek, jak i okoliczności związane z jego powstaniem.
Zadanie wydaje się arcytrudne, ale jak się okazuje, atrakcyjne dla młodzieży. W tym roku na konkurs, który został zorganizowany po raz 17., nadesłano 214 prac.
– Cieszy nas ogromnie fakt, że nawet pandemia i wiążące się z nią czasowe trudności z dostępnością do bibliotek i instytucji kultury nie zniechęciły młodych ludzi do działania– mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i przewodnicząca jury. – Mało tego, w tym roku prace napisane są na bardzo wysokim poziomie, uczestnicy zdołali dotrzeć do ciekawych i niełatwo dostępnych materiałów, także biograficznych, które pozwoliły stworzyć interesujące historie i dobre opisy obrazu Wacława Borowskiego.
O poziomie prac świadczy publikacja pokonkursowa, która dostępna jest w wersji papierowej i elektronicznej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W tym roku z racji obszerności prac liczy ona aż 120 stron.– Uczestnicy konkursu nie tylko poznali dokładnie biografię Wacława Borowskiego, założenia programowe ugrupowania „Rytm”, ale również ustalili takie szczegóły, jak chociażby marka samochodu, którym mógł poruszać się Borowski podczas swojego pobytu we Włoszech – podsumowuje Anna Rak, koordynator projektu, dodając: – A wszystko po to, aby uprawdopodobnić historie będące treścią stworzonych przez nich opowiadań.
Konkurs z pewnością od lat doskonale popularyzuje obrazy polskich artystów zgromadzone w bytomskiej galerii. Z tego powodu nagrody główne w konkursie – statuetki Gęsie Pióra, zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego wydarzenia – ufundował Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz. – To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie – mówi Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i promocję sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
XVIII edycji konkursu już jesienią.
"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"
Źródło: Statuetki Gęsie Pióra rozdane po raz 17