1000 ukraińskich kobiet z dziećmi dotarło do Sędziszowa

2022-03-06 11:23

W sobotę w nocy pond 1000 kobiet z dziećmi uciekających przed wojną przybyło do woj. świętokrzyskiego. Kolejowy transport dojechał do Sędziszowa około godziny 23:00.

W transporcie z Ukrainy były głownie kobiety z dziećmi oraz osoby starsze uciekające od wojny. Na dworcu oraz w okolicznych obiektach został rozlokowany punkt recepcyjny w którym służby pomagały uchodźcom w rozlokowaniu ich na terenie woj. świętokrzyskiego. 

Uchodźcy po przejściu do hali sportowej otrzymywali ciepły posiłek i najpotrzebniejsze rzeczy zgromadzone wcześniej przez wolontariuszy. Po rejestracji przygotowanymi autokarami zostali przewiezieni do miejsc tymczasowego pobytu zlokalizowanych na terenie naszego województwa.

Żołnierze WOT zawsze gotowi by pomóc

- Nasi żołnierze wykazali się niebywałą empatią pomagając małym dzieciom, ich mamą  oraz osobą starszym, które wyrwane przez wojnę ze swoich domów, w środku nocy trafiły do naszego regionu – podkreśla dowódca 10 ŚBOT płk Piotr Hałys. - Ogromnym potencjałem żołnierzy WOT są ich kompetycje z „cywila”. Dziś w nocy niezastąpioną pomocą okazało się wsparcie żołnierza znającego język ukraiński, ułatwiło to znacznie komunikację z uchodźcami – dodaje pułkownik Piotr Hałys.

W akcję zaangażowane były służby wojewody, samorząd, Policja Świętokrzyska, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Urząd Miejski w Sędziszowie Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, PKP, tłumacze, firmy transportowe, czy służby medyczne.

Dramat matki - Zostawiła córeczkę na wojnie, żeby ratować życie drugiej

QUIZ: Wojny w XX wieku

Pytanie 1 z 10
Po wypowiedzeniu wojny Serbii w 1914 r. , powiedział: „Monarchia idzie na dno, ale przynajmniej z honorem”.
Źródło: 1000 ukraińskich kobiet z dziećmi dotarło do Sędziszowa