Wezbrana rzeka: Krościenko Wyżne [ZDJĘCIA]

i

Autor: Beata Olejarka

WAŻNE!

Dużo wody w świętokrzyskich rzekach. Alarm dla Wąchocka

2024-02-13 11:48

Świętokrzyskie rzeki wciąż groźne. Ostatnie roztopy, a przede wszystkim opady deszczu sprawiły, że w wielu miejscach w regionie cały czas jest dość niebezpiecznie. Najgroźniej sytuacja wygląda w Wąchocku, gdzie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Na tę chwilę stany alarmowe mamy przekroczone w dwóch miejscach w regionie świętokrzyskim. - Chodzi o Nidę w Pińczowie i Kamienną w Wąchocku. Do tego w 11 miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze - informuje nas Robert Baryłko, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

- Co ważne, na chwilę obecną sytuacja na terenie woj. świętokrzyskiego, jeśli chodzi o poziom wody w rzekach, nieco się stabilizuje. Jest tendencja spadkowa. Jeżeli pogoda się utrzyma, to powinniśmy w wielu miejscach zejść poniżej stanów ostrzegawczych - dodaje.

Obecnie najpoważniej sytuacja wygląda w okolicach Wąchocka. - Burmistrz miasta i gminy Wąchock ogłosił alarm przeciwpowodziowy ze względu na wysoki poziom wody w Kamiennej. Przekroczony on stan alarmowy o 8 cm. Działania polegają na obserwowaniu wałów i sytuacji na terenie gminy - zaznacza dyżurny WCZK w Kielcach. 

Zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, na razie powódź nam nie grozi. Możliwe są jednak lokalne, pojedyncze podtopienia.

Świętokrzyskie. Protest rolników przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach
Źródło: Dużo wody w świętokrzyskich rzekach. Alarm dla Wąchocka