Europa stoi otworem. Organizacje z Kielc proponują międzynarodowe projekty

i

Autor: Bruno /Germany - Pixabay

Europa stoi otworem. Organizacje z Kielc proponują międzynarodowe projekty

2021-08-31 15:54

Świętokrzyskie Spełnia Marzenia Młodzieży - to hasło wspólnej inicjatywy Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach i Stowarzyszenia Impakt. Organizatorzy wsiedli w kolorowego busa i ruszyli po województwie, by rozmawiać z młodymi mieszkańcami, jakie możliwości rozwoju oferuje im współczesna Europa.

Z masy różnych propozycji młodzież z województwa świętokrzyskiego może skorzystać w ramach międzynarodowej sieci Eurodesk. Jak mówi Magdalena Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu, w bazie programu, każdy młody człowiek powinien znaleźć coś dla siebie.

- Jeśli ktoś studiuje nauki społeczne ma szansę na staż w strukturach Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego, jest duża gama staży w państwach skandynawskich, jeśli ktoś się interesuje ochroną przyrody znajdzie propozycje praktycznie w każdym kraju Unii Europejskiej – podaje przykłady Magdalena Buczyńska.

By skorzystać z propozycji RCW i Impaktu nie trzeba decydować się na wyjazd zagraniczny.

- Pomożemy też osobom, które obawiają się takich wyjazdów, a jednocześnie mają fajny projekt do zrealizowania lokalnie – mówi Piotr Pisiewicz ze Stowarzyszenia Impakt.

Wolontariuszka Anita Piekarczyk już korzystała z projektów międzynarodowych i przekonuje, że warto.

- Zwiedziłam całkiem sporo krajów praktycznie za darmo. Do tego podniosłam swoje umiejętności z dramy, czyli metody pracy teatralnej, zwiększyłam swoją wiedzę o Unii Europejskiej, widziałam jak wygląda Parlament Europejski. To wszystko dzięki tego typu programom – opowiada Anita Piekarczyk.

Marzeniem Anity jest staż w Amnesty International w Genewie lub Nowym Jorku. Jak mówi wolontariuszka, dzięki projektom, które realizuje RCW w Kielcach spełnienie tego marzenia jest możliwe.

Źródło: Europa stoi otworem. Organizacje z Kielc proponują międzynarodowe projekty