Pokazy fajerwerków przerażają zwierzęta. Radzimy jak pomóc pupilom

2021-12-31 14:19 Dariusz Skrzyniarz
Pokazy fajerwerków przerażają zwierzęta. Radzimy jak pomóc pupilom
Autor: Pixabay

Wiele naszych zwierzaków przeżywa chwile grozy w Sylwestra. Ogromny strach u psów czy kotów powodują fajerwerki. Huk petard może wywoływać czasem niekontrolowane reakcje zwierząt. Co możemy dla nich zrobić w tym czasie?

Pokazy fajerwerków dla wielu ludzi to wyjątkowe widowisko a dla innych stworzeń takie wydarzenia są udręką. W sylwestrowy wieczór nasze psiaki i kociaki doświadczają wielkiego strachu i bólu. Choćby dlatego, że nie rozumieją co się dzieje dookoła a głośne świętowanie odbierają jako nadchodzące zagrożenie.

Jak pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w tym czasie? Postanowiliśmy zapytać specjalistkę.

- Kiedy jesteśmy w domu a światła i hałasy nasilają się sugerowałabym na przykład włączyć głośniej muzykę. Najlepiej odizolować zwierzęta od pomieszczeń, w których są okna. Warto pozamykać drzwi do pokoi i zostawić zwierzę w przedpokoju. To może stworzyć pewien bufor hamujący dźwięki i błyski, które mogą stresować psy i koty - radzi Ksenia Buglewicz z kieleckiego Stowarzyszenia Vox Animalium.

W sytuacji stresowej niewskazane są nachalne pieszczoty czy przytulanie.

- Często jest tak, że ktoś wręcz lula do snu pieska, a w takiej sytuacji on denerwuje się jeszcze bardziej. Lepiej zwierzaka poklepać po plecach zdecydowanym ruchem, pewnym głosem do niego mówić, zapewniać, że wszystko jest w porządku i skupiać się przy tym też na swoich aktualnych zajęciach – podpowiada Ksenia Buglewicz.

Co więcej, w Sylwestra czy Nowy Rok na spacerze lepiej nie spuszczać zwierzęcia ze smyczy. Spanikowany pies może nam uciec oraz stworzyć zagrożenie dla siebie i innych.

Źródło: Pokazy fajerwerków przerażają zwierzęta. Radzimy jak pomóc pupilom
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany