Uczniowie w szkole

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS

Ponad 2 tysiące uczniów trafi do kieleckich szkół średnich. Będzie tłoczno?

2022-03-14 13:46

Więcej miejsc w kieleckich szkołach ponadpodstawowych. To decyzja podyktowana przez reformę szkolnictwa, według której w tym roku do szkół średnich trafi więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Miasto Kielce przygotowało 128 oddziałów klas pierwszych dla 4224 kandydatów.

W Kielcach w tym roku naukę w szkołach podstawowych ukończy 2103 uczniów. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 1474. Pamiętajmy, że udział w rekrutacji do kieleckich szkół średnich biorą również uczniowie spoza naszego miasta. Dlatego ta liczba może być większa.

Braknie miejsc dla uczniów?

Jak wszystkich powszechnie wiadomo zwiększona liczba uczniów kończących w tym roku szkoły podstawowe jest spowodowana reformą szkolnictwa. Zatem można się było tego spodziewać. Jednak, czy uczniowie i rodzice mają się martwić, że w szkołach średnich braknie miejsc?

- Przygotowaliśmy o 33 oddziały więcej w szkołach ponadpodstawowych niż w ubiegłym roku. W ubiegłym roku było 95 klas, a w tym roku będzie 128. To jest na etapie planowania - mówi Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc. - W szkołach branżowych będzie 11 oddziałów, w technikach 55 i w liceach 63 - informuje Chłodnicki.

W razie potrzeby, liczba miejsc zostanie zwiększona.

- Podjęte przez nas działania mają zapewnić równe szanse w dostępie do szkół ponadpodstawowych dla wszystkich uczniów i mogli znaleźć w nich swoje miejsce. Jeżeli okaże się, że 1 września te potrzeby będą większe, to będziemy uzupełniać te braki – mówi zastępca prezydenta Kielc.

Nowe kierunki kształcenia

W nowym roku szkolnym powstaną również nowe kierunki kształcenia.

  • Zespół Szkół Mechanicznych: Technikum nr 2 – technik transportu drogowego, Branżowa Szkoła II stopnia nr 1 – technik transportu drogowego
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 1: Technikum nr 1 – technik przemysłu mody, technik stylista, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – magazynier-logistyk, monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik spawalnictwa

- Powstają też kolejne klasy patronackie w porozumieniu z lokalnym biznesem. W Elektryku powstanie klasa programistów w porozumieniu z firmą Altar, KPT i miejscami warsztatowymi CKZ. Dla młodych ludzi będzie to szansa na podjęcie pracy zaraz po ukończeniu szkoły, ponieważ firma, która jest partnerem będzie chciała ich zatrudnić – informuje Marcin Chłodnicki.

W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych biorą również udział szkoły, dla których organem prowadzącym nie jest Miasto Kielce. Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi Królowej w Kielcach oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach przygotuje 180 miejsc w rekrutacji. 

Niszczyli dla zabawy! Zdewastowali rowery miejskie i rzucali ławkami
Sonda
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?
Źródło: Ponad 2 tysiące uczniów trafi do kieleckich szkół średnich. Będzie tłoczno?