Pozycja przy siedzeniu też jest ważna. Apel lekarzy

2021-09-08 10:50 PioR
Uczeń
Autor: Shutterstock

Uczniowie w szkole w pozycji siedzącej spędzają kilka godzin. Następnie siedząc odrabiają lekcje w domu, uczestniczą w zajęciach dodatkowych, a także korzystają z komputera czy telefonu. – Dlatego tak ważne jest, by cały czas dbali o właściwą pozycję – podkreślają lekarze.

Uwagę na taką sytuację zwraca m.in. dr hab. Wojciech Kiebzak, specjalista rehabilitacji ruchowej, profesor UJK i kierownik Działu Fizjoterapii w Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Przyjmowanie przez wiele godzin w ciągu dnia niewłaściwej sylwetki, może mieć niekorzystny wpływ na ludzki organizm, m.in. na pojawianie się przeciążeniowych dolegliwości bólowych układu kostno-stawowego, w tym kręgosłupa, w różnych przedziałach wiekowych, bez wyłączenia okresu dziecięcego – podkreśla prof. Kiebzak, który informuje, że często przeciążenia kręgosłupa są diagnozowane już u dzieci w wieku 9-12 lat.

Główną przyczynę problemów z "wyprostem" kręgosłupa stanowią zaburzenia odruchu kontroli sylwetki ciała, o różnym podłożu, ale również emocje, które w dużym stopniu kształtują nasze zachowania motoryczne, w tym wpływają na przyjmowanie pozycji zamkniętej: dziecko garbi się przy natłoku obowiązków i zadań, które są przed nim stawiane. Dlatego, ważna jest rozmowa i stały, dobry kontakt z rodzicami oraz z małymi pacjentami. Bardzo źle na kształt sylwetki ciała wpływa również mała aktywność fizyczna i brak czasu na odpoczynek, w trakcie którego dziecko może wyprostować kręgosłup, pogłębić oddech, zebrać myśli, wyciszyć się.

Nieprawidłowe siedzenie, czyli pozycja pasywna, prowadzi do przeciążeń stawów kręgosłupa, a także znacząco wpływa na zmniejszenie objętości wdechowej powietrza, w odróżnieniu od warunków, gdy przyjmuje się pozycję skorygowaną. –

- W pozycji pasywnej, według różnych badań, w trakcie siedzenia, dochodzi do zaburzeń perystaltyki jelit, ukrwieniu nóg, jeśli je krzyżujemy, zaburzenia zgryzu, a nawet zaburzeń widzenia i emocji. Warunki te pogarsza nadwaga jako wynik stosowania niezbilansowanej diety, w tym spożywania dużej ilości produktów wysokoenergetycznych – tłumaczy prof. Wojciech Kiebzak.

Aby przyjąć właściwą, niewymuszoną pozycję, należy często zmienić, bez szczególnego wysiłku, ustawienie miednicy, głowy i klatki piersiowej podczas siedzenia, stania i leżenia. – Ujmując potocznie – "klatka piersiowa do przodu" przede wszystkim podczas siedzenia, ale również podczas stania jak i leżenia. Będzie to najprostsza forma profilaktyki przeciążeń kręgosłupa, do których może prowadzić pozycja z pochyloną głową, miednicą wysuniętą do przodu i wyraźnie zaokrąglonymi plecami. Wszystkie wątpliwości i zaobserwowane nieprawidłowości w tym zakresie należy zgłaszać do lekarza pierwszego kontaktu, który będzie wiedział gdzie pokierować pacjentów – reasumuje lekarz, który pełni również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie fizjoterapii.

W formie - jak często ćwiczyć
Źródło: Pozycja przy siedzeniu też jest ważna. Apel lekarzy
Nasi Partnerzy polecają