Zmiany w budżecie obywatelskim? Ratusz pyta o zdanie kielczan

2022-01-28 15:59 Dariusz Skrzyniarz
Zmiany w budżecie obywatelskim? Ratusz pyta o zdanie kielczan
Autor: Dariusz Skrzyniarz Ulica Sienkiewicza. Kielecki deptak w deszczowy wieczór.

Szykują się kolejne zmiany w Kieleckim Budżecie Obywatelskim. Najważniejsze mają dotyczyć tak zwanych projektów zielonych, wydłużenia czasu na złożenie odwołania czy sposobu wyłaniania zwycięskich propozycji mieszkańców. Najpierw jednak ratusz pyta o zdanie kielczan w ogłoszonych właśnie konsultacjach społecznych.

Przed nami dziesiąta edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem urzędników to dobry moment, by podyskutować z mieszkańcami o przyszłości tego programu. Zaproponowali kielczanom kilka zmian w założeniach KBO. Najważniejsze z nich to:

  • przeformułowanie definicji projektów zielonych,
  • wydłużenie czasu na złożenie odwołania z 7 do 14 dni,
  • zmiana sposobu wyłaniania zwycięskich projektów.

W tej sprawie w internecie rozpoczęły się konsultacje społeczne. Każdy mieszkaniec Kielc może zabrać głos. W formularzu można zagłosować za nowymi propozycjami lub aktualnie obowiązującymi zasadami. Można również własnymi słowami uzasadnić swoje zdanie lub zaproponować jeszcze inne rozwiązanie.

- Chcemy poznać zdanie kielczan w sprawie poszczególnych zaproponowanych zmian. W szczególności tego, jak mogłaby wyglądać kwalifikacja projektów do realizacji. Dotychczas decydowały o tym głosy i to czy dana propozycja mieści się w budżecie - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Według nowych zasad ratusz chciałby negocjować z autorami projektów, które przekraczają budżet, by poszukać w ich propozycjach oszczędności i doprowadzić je do realizacji.

- Ponadto, proponujemy, by inwestycje zgłaszane przez mieszkańców mogły być lokowane na nieruchomościach należących do miasta Kielce ale pod warunkiem, że proponowany projekt byłby zbieżny z celem na jaki została przeznaczona dana nieruchomość – mówi rzecznik Tomasz Porębski.

Formularz znajduje się na portalu Idea Kielce. Można go wypełnić do 16 lutego.

Źródło: Zmiany w budżecie obywatelskim? Ratusz pyta o zdanie kielczan
Nasi Partnerzy polecają