Żołnierze WOT pomagają ukraińskim uchodźcom

i

Autor: WOT

Żołnierze WOT pomagają ukraińskim uchodźcom

2022-03-04 12:08

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wydzieliła kilkudziesięciu żołnierzy do Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. W skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego z kwalifikacjami pierwszej pomocy, pedagodzy i psychologowie.

- Żołnierze WOT są we wszystkich punktach recepcyjnych na ścianie wschodniej. Fala uchodźców dociera również na obszar województwa świętokrzyskiego, gdzie w samych Kielcach i powiatach powstaje coraz więcej ośrodków i miejsc gotowych na przyjęcie ofiar rosyjskiej napaści na Ukrainę. Ważne punktem na mapie naszego regionu stały się Chęciny, gdzie powstał magazyn wojewódzki darów dla obywateli Ukrainy. Żołnierze 10 ŚBOT są w gotowości do wsparcia funkcjonowania magazynu i lada dzień, będą pełnić tam służbę. Jeśli zajdzie taka potrzeba terytorialsi ze wszystkich pododdziałów będą również obecni w tworzonych ośrodkach dla cudzoziemców - mówi kapitan Marcin Kowal, oficer prasowy świętokrzyskich terytorialsów.

Każda z brygad OT wydzieliła kilkudziesięcioosobową Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców, oznacza to, że takie wsparcie ze strony WOT jest na wyciągnięcie ręki wszystkich wojewodów. Celem działania tych grup jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Wojska Obrony Terytorialnej od 24 lutego funkcjonują w podwyższonym reżimie. Nasza świętokrzyska brygada pozostaje w 12 - godzinnej gotowości.

Wojna na Ukrainie. Tu spoczywają ukraińscy żołnierze polegli w czasie walk
Sonda
Czy formalności związane z wyrobieniem paszportu powinny być prostsze?
Źródło: Żołnierze WOT pomagają ukraińskim uchodźcom