Koszalin najbardziej zielonym miastem w Polsce

i

Autor: Materiały prasowe Koszalin najbardziej zielonym miastem w Polsce

Tereny zielone w największych miastach Polski. Rekordzistą Koszalin!

2021-03-19 9:08

Wyniki raportu o terenach zielonych w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców przedstawiło Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Do badań wykorzystano m.in. zdjęcia satelitarne, które pozwalają wyznaczyć  obszary pokryte roślinnością o dobrej kondycji.

W dużych ośrodkach miejskich Polski tereny zielone zajmują ponad połowę powierzchni. Rekordzistą jest Koszalin, gdzie zieleń miejska stanowi ponad 70 proc. obszaru miasta. Przeanalizowano trzy wskaźniki: udział terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta, pofragmentowanie zieleni, a także jej dostępność, czyli jak wiele osób ma dostęp do terenów zielonych w obrębie 5 minutowego spaceru.

Koszalin najbardziej zielonym miastem w Polsce

Pierwsze miejsce w kraju jest nie tylko zaszczytem, ale także swego rodzaju wyzwaniem i zobowiązaniem. Ze swej strony mogę zapewnić, że moje działania będą zawsze szły w kierunku, by Koszalin nie utracił statusu najbardziej zielonego miasta w Polsce - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Jak wynika z przedstawionych analiz, średni udział terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta wyniósł 52 proc. Pod uwagą brano m.in. lasy, gęste zakrzewienia i bujne łąki, ale już nie pola uprawne czy obszary z odsłonięta glebą.

Najwyższy wskaźnik, bo aż 70 proc., miał Koszalin. Później Zielona Góra (67,5 proc.), Kielce (66,8 proc.), Dąbrowa Górnicza (63,4 proc.) oraz Bielsko-Biała (62,9 proc.).

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Profesjonalny trening crossfit dla początkujących | ESKA XD - Sportekspertka #18
Źródło: Koszalin uznano najbardziej zielonym spośród dużych miast w całej Polsce!