„Wraki Kołobrzegu”

i

Autor: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu „Wraki Kołobrzegu”

„Wraki Kołobrzegu”. Wydobyte z morskich toni eksponaty można już oglądać.

2022-02-25 13:54

Od 6 lat Muzeum Oręża w Kołobrzegu prowadzi badania dna morza w poszukiwaniu starych wraków. Tym bardziej, że Kołobrzeg ze względu na swoje położenie zawsze stanowił ważny ośrodek handlowy.

W rejonie Kołobrzegu można znaleźć wiele eksponatów morskich. Warto przypomnieć, że podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską, a od 1945 roku pełnił rolę punktu ewakuacyjnego.

W latach 2016 i 2017 roku, w ramach akcji ,,Wraki Kołobrzegu” ekipa Muzeum Oręża Polskiego prowadziła badania wraku niemieckiego promu desantowego F 193. Jednostka zatonęła w 1945 roku u wybrzeży uzdrowiska. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte liczne militarne eksponaty, m.in.: 75 mm uniwersalna armata Schneidera, morska podstawa do działka Oerlikon oraz osłona 75 mm armaty Schneider wz.97. Na podstawie znalezionych sprzętów badacze stwierdzili, że prom zatonął z powodu wybuchu.

Wstępnie militarne zabytki techniki morskiej po wydobyciu zostały wyremontowane i były prezentowane w Kołobrzeskim Skansenie Morskim. Obecnie, po konserwacji można je oglądać na Sali Techniki w oddziale Dzieje Oręża Polskiego.

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy
Źródło: „Wraki Kołobrzegu”. Wydobyte z morskich toni eksponaty można już oglądać.