Ikarus 280

i

Autor: Kuba Kusy

40 lat temu pierwszy Ikarus wyjechał na krakowskie ulice

2021-10-12 16:57

12 października 1981 roku o godzinie 4.00 nad ranem na ulice Krakowa wyjechał pierwszy Ikarus 280. Przegubowy autobus z bratniej Węgierskiej Republiki Ludowej przez długie lata stanowił trzon taboru krakowskiego MPK.

W szczytowym okresie, w barwach przewoźnika jeździło ponad 300 takich przegubowców. Ich wprowadzenie było skokiem jakościowym, bo wówczas na ulicach dominowały archaiczne Jelcze "Ogórki" czy zawodne Jelcze PR110 produkowane na francuskiej licencji. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o rocznicy krakowskiego Ikarusa:

Przede wszystkim w tym autobusie możemy stanąć wyprostowani! W ogórku uderzalibyśmy głowami o sufit, do tego duże okna, proszę zobaczyć ile tu jest przestrzeni, w tych starszych byliśmy bardzo stłoczeni - mówi Jacek Kołodziej z MPK Kraków.

I choć ten wykwit socjalistycznej myśli technicznej swoimi walorami przewyższał produkty krajowe, a nawet te pochodzące z kapitalistycznego Zachodu, to i tak miał sporo wad. 

Ikarus 280

i

Autor: Kuba Kusy

Były bardzo hałaśliwe, niewygodne przy wsiadaniu. No i te drzwi. Zamykały się w taki sposób, że czasem trzeba było się martwić o swoje bezpieczeństwo - żartuje Marek Gancarczyk, rzecznik MPK Kraków. 

Pomimo to, gdy tylko Ikarusy wyjeżdżają na linie muzealne, cieszą się ogromną popularnością.

Widzimy reakcje ludzi, jak tylko publikujemy informację, że dany Ikarus wyjedzie na linię muzealną. A podczas parady autobusów zawsze jest mnóstwo chętnych, by tym autobusem się przejechać” - podkreśla Marek Gancarczyk.

Ikarus 280

i

Autor: Kuba Kusy

Ikarusy 280 zostały wycofane z ruchu w 2007 roku. Ostatnie lata służyły jako autobusy zastępcze w czasie remontu torowiska do Krowodrzy Górki.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do urologa?

Halloween 2021. Co wiesz o święcie strachów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Kiedy obchodzone jest Halloween?
Źródło: 40 lat temu pierwszy Ikarus wyjechał na krakowskie ulice