Plac Nowy

i

Autor: Archiwum

Będzie kolejny park kulturowy w Krakowie. Ruszają konsultacje społeczne

2021-10-20 16:43

25.10 rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie objęcia parkiem kulturowym Kazimierza i Stradomia. To kolejny po Starym Mieście i Nowej Hucie obszar, którego krajobraz może być objęty taką formą ochrony.

Przepisy o parku kulturowym regulują między innymi kwestie związane z wielkością szyldów, organizacją imprez masowych czy funkcjonowaniem ogródków gastronomicznych. Magdalena Doksa-Tverberg, wicedyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu miasta przyznaje, że park kulturowy powinien objąć Kazimierz i Stradom już dawno temu. Niestety radni przyjęli uchwałę kierunkową w tej sprawie dopiero w 2019 roku.

Jest późno, przestrzeń Kazimierza na tyle się zmieniła, że chcąc chronić krajobraz kulturowy to na dobrą sprawę naszym zadaniem powinno być odtworzenie tego krajobrazu - mówi. 

Opinie przedsiębiorców z Kazimierza na temat wprowadzenia tam parku kulturowego są mocno podzielone.

Wystarczy popatrzeć na zakopane i Krupówki, jaka tam jest tandeta i dziadostwo. Powinni przyjechać na tydzień, pobyć w nocy, w dzień, w tygodniu i w weekendy i wtedy poczuć klimat Kazimierza, a nie tak projektować. Ujednolicanie źle mi się kojarzy - twierdzą. 

Konsultacje społeczne w tej sprawie zakończą się 19.11. Uchwała w tej sprawie może trafić pod obrady rady miasta pod koniec tego rok lub na początku przyszłego. Urząd Miasta proponuje, by przedsiębiorcy mieli rok czasu na dostosowanie się do nowych przepisów, więc park kulturowy zacząłby w pełni obowiązywać dopiero w 2023 roku.

Poradnik Zdrowie: menopauza

Co wiesz o paszteciku szczecińskim?

Pytanie 1 z 8
Pierwsze paszteciki pojawiły się w sprzedaży:
Źródło: Będzie kolejny park kulturowy w Krakowie. Ruszają konsultacje społeczne